agrarszektor.hu • 2024. március 11. 16:01
Az enyhe időjárásnak és a korai tavasznak köszönhetően beköszöntött a fűnyírás időszaka a kertekben. Sokan nem tudják azonban, hogy ennek komoly szabályai vannak, nem biztos, hogy elég, ha csak levágjuk, bizonyos módszerekkel szebbé is tehetjük közben a gyepet.
Tavasszal számos fontos feladatot kell ellátni a gyep gondozása érdekében. Ezek közé tartoznak a fűnyírás, a lazítás és szellőztetés, a tápanyagpótlás, az öntözés, a gyomirtás, valamint a talajtakarás és a tömörítés. A 168.hu összegyűjtött 6 szabályt, amelyeket érdemes figyelembe venni, ha füvet nyírunk.
- Ne vágjuk túl rövidre: általában az ajánlott fűmagasság a legtöbb fűfajtánál 5-7,5 centiméter között van. Túl rövidre nyírva a fű gyengébbé válik, és növekedési problémák léphetnek fel.
- Váltakozó irányú nyírás: változtassuk meg a fűnyíró irányát rendszeresen, hogy ne alakuljanak ki sávok vagy tépázott területek a gyepen.
- Ne nyírjunk nedves füvet: ha nedves vagy esős az időjárás, halasszuk későbbre a fűnyírást, mivel a nedves fű könnyebben sérülhet és a fűnyíró is nehezebben működik.
- Éles pengék: mindig győződjünk meg róla, hogy a fűnyíró pengéi élesek, a tompa penge ugyanis egyenletlen vágást biztosít és roncsolhatja a fűszálakat. Figyelmeztető jel, ha a levágott gyepen a fűszálak vége másnapra sárga lesz és nem egyenesen vágott, hanem olyan, mintha megrágcsálták volna.
- Kerüljük a túl gyakori nyírást: ne nyírjuk túl gyakran a füvet, különösen nyáron, a forró időszakokban, mert könnyebben kiszáradhat. Heti egyszeri nyírás általában elegendő szokott lenni.
- Nem mindenki gyűjti össze a levágott füvet, vannak, akik szándékosan a gyepen hagyják szétszórva. Az összegyűlt vágott fű hasznos lehet a talaj tápanyagtartalmának megőrzésére, de ne hagyjuk túl vastagon a gyepen, mert ez megakadályozhatja a levegő, a víz és a tápanyagok eljutását a növény gyökereihez.
Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
öntözés,
tápanyag,
fűnyíró,
gyomirtás,
talajlazítás,
gyep,
gondozás,
fűnyírás,
gyom,
szellőztetés,
talajtakarás,
tápanyagpótlás,
gyepszellőztetés,