Sokat spórolhatsz, ha így termeszted a zöldségeket a kertben: itt a tuti trükk

Sokat spórolhatsz, ha így termeszted a zöldségeket a kertben: itt a tuti trükk

Nagy Z. Róbert
A kiskerti zöldségek koraiságának fokozására számos módszer létezik, de miért is hasznos az, ha korábban van termés? A korai termények általában drágábbak, így, ha értékesítjük, vagy épp nem kell megvennünk, mert korábban terem a kiskertben, az pénzben mérhető. Ha egy folytontermő zöldség korábban kezd teremni, annak a termésmennyisége is több lesz.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Mind a kertészeti üzemekben, mind a kiskertekben jellemzően versenyfutás megy az idővel, és cél a minél korábbi termés betakarítása. Ennek több oka is van. A korábbi termés, ami más szedhető, az eredményként értékelhető, ha rövidebb ideig van a termés a növényen kevesebb ideig kell gondozni, és megvédeni a kórokozóktól és kártevőktől. A korábban szedhető termés értékesebb, hiszen amikor valaminek indul a szezonja, akkor mindig magasabb az ára, mint amikor már dömping mennyiségben mindenkinél érik. Ennek értéke pénzben mérhető, hiszen, ha eladásra kerül, akkor magasabb áron értékesíthető, ha pedig nem kell megvenni, mert a kertben korán megterem, akkor pedig a korai terményekkel több pénz spórolható.

Logikusan, ha az első novemberi fagy fogja elpusztítani az adott zöldségnövényt, tehát a termesztés végének adott az időpontja, még ha előre nem is pontosan ismert, akkor a termés minél hamarabbtól szedhető, annál nagyobb mennyiség lesz, például egy paradicsom esetén. Ezért van az hogy a palánták kiültetéskor jó, ha már bimbósak, mert így hamarabb lesz termés. Mondjuk itt még szükséges kicsit taktikázni, lévén május közepéig számítani lehet talajmenti fagyokra.

Minél korábban ültetjük ki a palántákat, annál nagyobb az esély a korábbi betakarításra, de a talajmenti fagyok miatti károsodásnak is nagyobb a kockázata. A megoldás az lehet, hogy igyekszünk korán kiültetni, de gondoskodunk ameddig szükséges fagyvédelemről, például igény szerinti fátyolfóliás takarásról, ami néhány fokos plusz hőmérsékletet tart a kinti hőmérséklethez viszonyítva. Sokszor a késő tavaszi éjszakai lehűlések idején ez éppen elegendő a növény megóvásához. A koraiság fokozására több módszer létezik, melyek akár kombinálva is alkalmazhatók.

Palántanevelés

A melegigényes zöldségfélék (pl. paradicsom, paprika, uborka) magjait már február-márciusban el lehet vetni védett helyen (pl. fűtött fóliasátorban, üvegházban, vagy akár a lakás télikertjében, ha az eléggé világos). A palánták előnevelésével a növények fejlettebb állapotban kerülnek ki a szabadföldre, így hamarabb kezdenek teremni. A palántákat a fagyveszély elmúltával, általában április-májusban ültessük ki a kertbe, de szükség esetén a lehűlés elleni védekezésről még ekkor is gondoskodjunk, ha szükséges.

Korai fajták választása

Vannak olyan zöldségfajták, amelyek genetikailag rövidebb tenyészidejűek, és így hamarabb lesznek betakaríthatók. Érdemes a vetőmag kiválasztásakor a "korai" jelzéssel ellátott fajtákat keresni. Káposztafélékből, karalábéból sok ilyen létezik, ezek többnyire kisebb méretűek, nem tárolhatók hosszan, de cserébe rövid idő alatt megtermeszthetők. A fóliaalagutak olyanok, mint miniatűr melegházak, legalább is olyan értelemben, hogy extra hőmérsékletet biztosítanak a növényeknek, ami lehetővé teszi, hogy előbb is elültethesd őket, ezzel korábban beindítva kertedben a termőidőszakot.

Védett termesztés

A fóliasátor vagy üvegház használata jelentősen meggyorsítja a zöldségek fejlődését, mivel a hőmérséklet magasabb és a páratartalom kedvezőbb. A korai vetésű és palántázott zöldségek fóliaalagúttal való takarása is segíti a koraiságot, védelmet nyújt a kisebb fagyok ellen, és mérsékli a talaj hőingadozását. Itt 40-60 cm magasságú, gyakorlatilag mini „fóliasátrakra” gondoljunk, melyeket a növények fölé építünk. Ezeknek mindenképp gondoskodjunk a szellőzéséről, mert bár védenek a lehűléstől, de nagyon könnyen túlmelegszenek.

Talaj előkészítése és tápanyagellátás

A mennyiben a növényeinknek megfelelő a víz és tápanyag ellátása, akkor gyorsabban fognak fejlődni, tehát hamarabb termőre is fordulnak. A jó szerkezetű, tápanyagban gazdag talaj elengedhetetlen a gyors növekedéshez. Ősszel érdemes komposzttal vagy érett trágyával javítani a talajt. A tavaszi ültetés előtt a talajt fel kell lazítani és elgereblyézni. A megfelelő műtrágya szintén hozzájárul a korai terméshez, de érdemes az alapvető tápelemek hatását ismerni, és ezeket kiegyenlítetten, egymással megfelelő arányban biztosítani. Például a nitrogén az meglendíti a zöld részek növekedését, ám ha a virágzás előtt is nitrogén túlsúlyos a tápanyagellátás akkor a növény a vegetatív fázisból nem vált generatívba, akkor elmaradhat a virágzás és a terméskötődés. Gondolhatnánk, hogy ez levélzöldségeknél például nem akkora gond, hiszen ott a levél adja a gazdasági hasznot (saláták, káposzta, spenót, sóska), tehát nem baj, ha nem virágzik. Annyiban azonban mégis előnytelen, hogy vannak nitráthalmozó növények, és más esetben is jellemző, hogy ha nem kiegyenlített a tápanyag ellátás akkor a zöldség tápanyag tartalma sem lesz ideális, amit elfogyasztunk.

Helyes vetési és ültetési idő

A zöldségféléknek eltérő a hőmérsékleti igényük a csírázáshoz és a fejlődéshez. Fontos a megfelelő időpontban elvetni a magokat vagy kiültetni a palántákat, figyelembe véve az adott fajta igényeit és az időjárási viszonyokat. A túl korai vetés vagy ültetés a hideg talajban lassú csírázáshoz, gyenge növekedéshez vezethet. Nem kell fagy ahhoz, elég egy komolyabb lehűlés, hogy egy kiültetett palánta fejlődése megtorpanjon, megálljon néhány napra, vagy hétre, és akkor felesleges munka és költség volt a palántanevelés, hiszen elvesztjük a koraiságát a szabadföldi állandó helyre vetettekhez képest.

Talajtakarás és öntözés

A talaj mulcsozása (pl. szalmával, fűnyesedékkel) segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát és hőmérsékletét, ami kedvez a gyökérfejlődésnek és a gyorsabb növekedésnek. A sötét színű takarás (pl. fekete agroszövet) a talajt jobban felmelegíti, ami szintén elősegíti a koraiságot. A rendszeres és megfelelő mennyiségű öntözés biztosítja a növények számára a szükséges vizet a gyors növekedéshez és fejlődéshez. Azonban a túlzott öntözés káros lehet.

Kártevők és betegségek elleni védelem

Az egészséges, kártevőktől és betegségektől mentes növények gyorsabban fejlődnek és hamarabb teremnek. Fontos a megelőzés (pl. vetésforgó, ellenálló fajták választása) és a szükség szerinti védekezés. Bizonyos növények egymás mellé ültetve pozitívan befolyásolják egymás növekedését és fejlődését. Például a bazsalikom a paradicsom mellett ültetve megfigyelések szerint javítja annak ízét és koraiságát.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Kalászos növények a klímaváltozás árnyékában (x)

Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.

Támogatott tartalom

Algával a klimatikus kihívások ellen (x)

A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?