Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Könnyítené a mezőgazdasági termelőknek járó kártérítések kifizethetőségét az a törvénymódosítási javaslat, amelyet a kormány nyújtott be az Országgyűlésnek. "A mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről" szóló indítvány palamenti vitája tegnap el is kezdődött.
A javaslat lényege, hogy a mezőgazdasági termelők ezentúl már akkor jogosultak lesznek kártérítésekre az állami kárenyhítési rendszerből, ha egy-egy növénykultúrájukban a hozamérték-kiesés eléri a 15 százalékot a természet károk miatt. Ezzel jelentősen enyhülne az eddigi szabályozás, mivel mostanáig a 15 százalékos hozamérték-csökkenést üzemi szinten kellett kimutatni.
A 15 százalékos üzemi szintű hozamérték-kieséssel az volt a baj, hogy egy-egy gazdaságban a nem károsodott növénykultúrák hozamérték-többlete sok esetben kioltotta a károsultak hozamérték-csökkenését. Így a termelőket hiába érte egy-egy kultúrájukban komoly kár, az állami kártérítésekre sokszor nem váltak jogosulttá.
A törvénymódosítás után is megmarad ugyanakkor az a feltétel, hogy az állami kártérítésekhez a károsodott növénykultúráknak minimum 30 százalékos hozamcsökkenést kell elszenvedniük. Vagyis a termelőknek növénykultúránként kettős előírásnak kell majd eleget tenniük: legalább 30 százalékos termésveszteséget és minimum 15 százalékos hozamérték-csökkenést kell kimutatniuk.
A Földművelésügyi Minisztérium szerint az uniós szabályozás nem teszi lehetővé, hogy állami forrásokból a 30 százaléknál kisebb növénykultúránkénti károkat is kompenzálni lehessen. A hozamérték-csökkenésre vonatkozó támogatási feltétel lazítását viszont Brüsszel nem tiltja, és az Európai Bizottság e módosításhoz már hozzá is járult. Így a változtatás a 2017-es kárenyhítési évtől alkalmazható lesz, ha a törvénymódosítást elfogadja a parlament.
A szabályozási változtatástól a kormány azt várja, hogy az állami kárenyhítési alapban lévő összegeket könnyebben ki lehet majd fizetni a termelőknek. A fele-fele arányban gazdálkodói befizetésekből és költségvetési forrásokból táplálkozó kasszában mára 24 milliárd forint halmozódott fel. Jórészt azért, mert sok esetben nem lehetett kárenyhítéseket folyósítani a szabályozási korlátozások miatt, holott a termelők jelentős természeti károkat könyveltek el.
Az agrárkár-enyhítési rendszer 72-80 ezer termelői tagot számlál. Az alapban éves szinten mintegy 8,6 milliárd forint képződik, és ez az elmúlt öt évben folyamatosan meghaladta az egy-egy évben kifizethető kárenyhítő juttatásokat. Ha a törvénymódosítás után több jogos kárigény keletkezne az évente rendelkezésre álló támogatási összegnél, a gazdálkodók úgynevezett arányos visszaosztással juthatnának kártérítésekhez.
Mint az agrárszektor.hu beszámolt róla, a kormány a törvénymódosítási javaslattal módosítaná az aszálydefiníciót is. E változtatásnak is az a célja, hogy az eddigieknél több esetben lehessen megállapítani aszálykárt.