Jönnek az oroszok: új gabonastratégia kell

agrarszektor.hu
Globális szinten 10-20 millió tonnával nő évente a búza és kukorica iránti kereslet, ugyanakkor Ukrajna és Oroszország egyre nagyobb mennyiséggel jelenik meg a világpiacon. Új magyar gabonastratégiára van tehát szükség, a mennyiségi termelés mellett helyet kell kapnia a kisebb piaci szegmenseket kiszolgáló, specializált termesztésnek.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A gabonapiacot már most is nagymértékben meghatározó orosz és ukrán termelés további bővülése a magyar gazdák exportpiacait veszélyezteti. Hagyományos piacaink és versenyképességünk megőrzése érdekében elengedhetetlen a gabonastratégia újragondolása - hangzott el a szektor vezetői számára a K&H-ban rendezett Agrár Klubon.

A jelenlegi tapasztalatok szerint csak nagy mennyiségű, minőségben egységes és egészséges, a bioüzemanyag-gyártók, a malomipar és a takarmánykeverők eltérő igényeit kiszolgálni tudó áruval vehető fel a verseny a hazai és a nemzetközi piacokon. Ehhez a kiterjedt vasúthálózat, a környező (bosnyák és olasz) felvevőpiacok keresletének kiaknázása mellett a precíziós gazdálkodási technológiák fejlesztése is szükséges. Ez ugyanis gazdaságosan üzemeltethető, folyamatosan fejleszthető és többletjövedelmet biztosító gazdálkodást tesz lehetővé - állapította meg Kovács István Dezső, a KITE Zrt. terménykereskedelmi üzletág igazgatója.

Az elmúlt év kiugró terméseredménye alapján talán sokakat meglep, hogy éppen most kongatják a vészharangot a gabonatermesztés jövőjével kapcsolatban. Látni kell azonban, hogy egy olyan globális piacról beszélünk, amelyet kevésbé a hazai termés, sokkal inkább a nemzetközi folyamatok határoznak meg.

Búzaaratás Ukrajnában

Figyelmeztető számunkra, hogy a világszinten magas készletek miatt a tavalyi, mintegy 1,2 millió tonna malmi és 2,5-3 millió tonna takarmány minőségű termés legnagyobb részét egyelőre nem értékesítették a gazdák, így annak értéke nem realizálódott a termelőknél. Eközben Ukrajna és Oroszország egyre nagyobb mennyiséggel van jelen a világpiacon. Jelenleg a globális piac 56-58%-át teszik ki, így ha a közeljövőben csak 1-2%-kal növekszik a keletről érkező exportgabona mennyisége, már az is igen komoly nehézséget okozhat a hazai termelők számára - hívta fel a figyelmet Tresó István, a K&H agrárüzletág vezetője.

Világszinten a búza iránti kereslet 60 millió tonnával, a kukoricakereslet pedig 100 millió tonnával növekszik 5 évente. A repce esetében elképzelhető a termelés visszaszorulása Európában, miközben a napraforgó termelése egyre inkább Dél-Kelet-Európa irányába tolódik, a szójánál pedig a következő években ugrásszerű termelésnövekedés várható Ukrajnában és Oroszországban.

Míg a fejlett országokban a demográfiai fejlődés miatt inkább keresleti korlát, addig a fejlődő országokra kínálati korlát jellemző. Ennek megfelelően eltérő stratégia alkalmazható a két célpiacon - mondta Potori Norbert, az Agrárgazdasági Kutatóintézet kutatási igazgatója. A gabonapiacot befolyásoló tényezők között megemlítette az energiapiaci kölcsönhatást, a kereskedelem liberalizálására irányuló vagy az ezzel ellentétes törekvéseket, az egyre szélsőségesebbé váló időjárás okozta növény- és állatbetegségeket, a megművelhető földterület és öntözővíz jelentette természeti korlátokat és a geopolitikai konfliktusokat is.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?