2024. november 21. csütörtök Olivér

Megvan a meglepetés: mégsem lett olyan kevés a búza

agrarszektor.hu
Befejeződtek a nyári aratási munkák az országban. Őszi búzából mintegy 5 millió tonna termett összesen, ami az előzetes becslések szerint csupán 4 százalékkal kevesebb a tavalyinál. A betakarított búza minősége megyénként nagyon eltérő. Az idei összes termés 7 százalékkal marad el a tavalyi értékektől, az elmúlt öt év átlagát azonban majdnem 5 százalékkal meghaladja.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az őszi búza országos termésátlaga idén 5,2 tonna volt hektáronként, így a 958 ezer hektáros területről mintegy 5 millió tonna termést takarítottak be. A legmagasabb termésátlagokat Tolna - hektáronként 6,2 tonna - és Baranya megyéből - hektáronként 6,15tonna - jelentettek. A hozamok nagy szórás mellett a hektáronként 10 tonnától ennek a harmadáig terjedtek.

A betakarított búza mennyisége a várt 10-15 százaléknál kisebb mértékben, 4 százalékkal kevesebb a tavalyinál

- mondta Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára.

Míg a Dunántúl egyes részein 50 százaléknál magasabb a betakarított malmi minőségű búza aránya, addig Jász-Nagykun-Szolnok, Heves és Pest megyékben az őszi búza nagyobb része takarmány minőségű lett, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ugyanakkor a termés 60-65 százaléka éri el a malmi minősége - közölte az államtitkár.

Az előzetes becslések szerint az országban mintegy 7,9 millió tonna nyári betakarítású termény kerülhet a magtárakba, a múlt évi mintegy 8,5 millió tonnával szemben. Az idei összes termés a 2016-os rekord értékektől 7 százalékkal elmarad, de az elmúlt öt év átlagát 4,8 százalékkal meghaladja. A tavalyi történelmi rekordokhoz képest alacsonyabb idei eredmények ellenére is az ország ellátása megfelelően biztosított a 2017-2018-as szezonban és exportra is bőven jut majd áru, őszi búzából például 2,3 millió tonna

 - tájékoztatott az Czerván György.

Az őszi árpa aratása is befejeződött, és országos átlagban 5 tonna hektáronkénti hozammal, 1,2 millió tonna őszi árpa került a magtárakba. A többi kalászos betakarítási készültsége is 90 százalék feletti. A rozs termésátlaga 3,15 tonna hektáronként, a tritikáléé pedig 4,38 tonna. A tavaszi árpa hozama 4,26 tonna átlagosan hektáronként, míg a zab 2,97 tonna termésátlagú. Az őszi káposztarepce betakarítása is befejeződött, az országos termésátlag 2,9 tonna hektáronként. A betakarított repce minősége jó, olajtartalma 50 százalék körüli - tette hozzá az államtitkár.

A júniusi és júliusi időjárás Európában egyértelműen a hőhullámokról szólt, és Magyarország nagy része is beleesett a kritikus zónába. A keletkezett károk jelenleg még nem becsülhetők, mert augusztus folyamán újabb hőhullámok érkezhetnek. Szinte minden szántóföldi növénynél továbbra is nyomott piaci helyzet jelentkezik. Az elmúlt hetekben a nemzetközi piacokon tapasztalható áremelkedés jelentős részét semlegesítette a forint erősödése, így a forintban mért hazai árak nem változtak érdemben - emelte ki Czerván György.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) árjelentései
A malmi búzánál 42 844 forint volt a tonnánkénti ár, szemben az egy évvel ezelőtti 39 659 forintos tonnánkénti árral. A takarmánybúzánál 41 270 forintot tett ki a tonnánkénti ár, míg egy évvel korábban 36 710 forintot. A most betakarított növények - például a malmi- és takarmánybúza, az őszi árpa - a területalapú támogatás nélkül - ami mintegy 69 ezer forint hektáronként - veszteséges lenne. A repce az egyedüli növény, ami támogatás nélkül is nyereséget termelne. Kárjelentés pedig - elemi károkra - eddig mintegy 150 ezer hektárra érkezett, míg egy évvel korábban 124 ezer hektárra..

Az eredmények alapján a mostani betakarítás a közepes évek közé tartozik majd. A termelők szempontjából pedig az árakkal kapcsolatban elégedetlenség érzékelhető - közölte Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?