2024. november 21. csütörtök Olivér

Drágább étolaj és tej, olcsóbb gabona

agrarszektor.hu
Emelkedtek szeptemberben a nemzetközi élelmiszerárak, ami leginkább a növényi olajok és a tejtermékek árának erősödésével indokolható. Ugyanakkor az alapvető gabonafélék árai csökkentek. A FAO élelmiszerár-indexe szeptemberben egy százalékkal nőtt augusztushoz képest.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A növényi olajok árszintje több mint 4 százalékkal nőtt szeptemberben, és ezen belül is a pálmaolajé emelkedett a legnagyobb mértékben, amit a szója, a repce és a napraforgó követtek. A tejárindex 2,1 százalékkal drágult a vaj és sajtok árának emelkedése miatt, amit a kínálat folytonossága miatti aggodalmak fűtöttek Ausztráliában, Új-Zélandon és az Európai Unióban.

Egyedül a gabonafélék ára csökkent 1 százalékkal, ez leginkább a kukorica és a búza jegyzésében tapasztalt eséssel indokolható. Nem csak a tartalékok bőségesek ezekből, de a FAO előrejelzése szerint világszerte rekordnagyságú gabonatermésre számíthatunk

- írja közleményében a FAO.

A FAO élelmiszerár-indexe szeptemberben 178,4 ponton zárt, ez közel 1 százalékkal magasabb, mint az augusztusi érték, és 4,3 százalékkal jobb, mint az előző év ugyanezen időszakában kapott érték. A minimális emelkedés a növényi olajok és a tejtermékek árának erősödésének köszönhető. A FAO élelmiszerár-index hónapról hónapra követi a nemzetközileg legfontosabb öt élelmiszer-termékcsoport azok kereskedelmi értékével súlyozott árváltozását.

Az elmúlt hónapban a cukor ára stagnált, a jelenlegi szintje 33 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A különbség a túltermelés és az alacsony globális kereslet kombinációjából fakad. A húsfélék ára lényegében változatlan maradt.

A FAO újra felfelé módosította 2017-es gabonatermelési előrejelzését, ami így várhatóan 2 612 millió tonna lesz, ami 7 tonnával meghaladja a tavalyi rekordértéket. A lépés az Európai Unió és Oroszország ígéretesnek látszó búza-, illetve Kína és az Egyesült Államok kukoricatermelésére reagált. Ezzel a frissített értékek búza esetében 750 millió tonna, a szemes terményeknél 1 361 millió tonna, továbbá a rizsnél 500 millió tonna az idei szezonra.

Mindezekkel a FAO szerint a 2018-as szezon végére minden idők legnagyobb gabonatartalékával (720 millió tonna) fogunk rendelkezni.

A gabonakereskedelem is rekordszintre nőhet, és elérheti a 403 millió tonnát Kína, az Európai Unió és Irán nagyobb kukoricaigénye miatt. Közben Oroszország szerepe, mint a világ legnagyobb búzaexportőre megszilárdulni látszik, Argentína és Brazília lesznek a legnagyobb haszonélvezői a szemes terményekkel való kereskedelem bővülésének.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?