Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A növényvédő szerek felhasznált mennyisége 2017-ben 7,3 százalékkal emelkedett 2016-hoz képest, értékben pedig mintegy 2 százalékos növekedés volt tapasztalható az AKI statisztikai jelentése szerint. Bár júniusban szárazra fordult az időjárás, a gombaölő szerek iránti kereslet nem változott az előző évhez képest, a gazdák rutinszerűen elvégzik a megelőző beavatkozásokat. A rovarokkal azonabn több gondjuk volt, ami az inszekticidek felhasznált mennyiségének 4 százalékos növekedését hozta. Kicsivel (3 százalékkal) kevesebb fogyott a gyomirtó szerekből, míg az egyéb készítményekből 26 százalékos növekedést tapasztaltak a statisztikusok 2016-hoz képest. Úgy tűnik, a lombtrágyák, biostimulátorok, biológiai készítmények és segédanyagok iránti kereslet igencsak megugrott.
Hazánkban 2017-ben 1146-féle engedélyezett növényvédő szer volt forgalomban, amelyből a gyomirtó szerek képviselték a legnagyobb arányt (415 szer). Ezt követi a gombaölő szerek csoportja (327 szer), a rovarölő szerek terméklistája pedig 139 peszticidből állt. Csávázó szerből 48 készítmény közül válaszhattak a megrendelők. Az egyéb szer kategóriába 217 készítmény tartozott, a teljes kínálat csaknem ötöde.
Ezt hajszálnyival lemaradva követte az értékesített gyomirtó szer mennyisége (32 százalék), a gombaölő és rovarölő szerből jóval kevesebb fogyott. A felhasználás mennyiségi arányait az alábbi ábra szemlélteti. A piac meglehetősen koncentrált: a tíz legnagyobb kereskedő az éves forgalom mintegy 80 százalékát fedte le.
A forgalmazott összérték alapján más kép rajzolódik ki az egyes peszticid-csoportokban. Bár lombtrágyákat, biostimulátorokat, biológiai ágenseket nagy mennyiségben vásároltak a gazdák, ezek értékben messze elmaradtak a fajlagosan is legdrágábbnak számító gyomirtók mögött. Az egyéb készítmények kategóriára csak minden tizedik forintjukat költötték a gazdák, és szinte minden második forint a herbicidekre jutott. Egy elmaradt gyomirtás ugyanis sokkal nagyobb terméskiesést okoz, mint amekkora plusz hozamot egy lombtrágyázás eredményez. Másrészt arról is informál az ábra, hogy az állomány kondícionálása olcsó kezelésnek számít, és a vele elérhető 5-10 százalékos hozamnövekedés bőven visszahozza az árát.
.