Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Javaslatot tett a kanadai kormány arra, hogy három-öt év alatt teljesen betiltaná a Syngenta tiametoxám és a Bayer klotianidin elnevezésú neonikotinoidjainak szabadtéri használatát - írja az agrimarketing.com. A kanadai szakemberek szerint a két növényvédő szer okozza a vízi rovarok és a méhek tömeges pusztulását. A legutóbbi vizsgálatok alapján azt is megállapították, hogy a két hatóanyag nagyon magas koncentrációban van jelen azokban a vízi rovarokban, amelyek a halak és madarak táplálékát jelentik.
A kanadai illetékes szervezet azt szeretné, ha legkésőbb 2019 végén megszületne a végleges döntés e peszticidek használatának megszüntetéséről. Mint ismert, az Európai Unió tagállamai már idén áprilisban megszavazták azt a javaslatot, amely szerint 2019-től betiltják a neonikotinoidok szántőföldi felhasználását repcében, kukoricában és napraforgóban. Az Egyesült Államok ugyanakkor egyelőre nem tett hasonló lépéseket, bár felülvizsgálja a neonikotinoidok alkalmazását.
A Syngenta és a Bayer neonikotinoidos növényvédő szereit széles körben használják a kanadai gazdák is a kukorica, a szója és a repceterületeken. Az ontarioi méhészek ezért a neonikotioidokat hibáztatják a mézelő méhek pusztulásáért, miután a tartományban lévő kolóniák 46 százaléka pusztult el a legutóbbi téli időszakban.
Akad azonban olyan kanadai méhész is, aki szerint a repcemezőkön használt neonikotinoidok az ő méheit nem károsították, és attól tart, hogy a neonikotinoidos szerek betiltása után a gazdák "keményebb" vegyi anyagokra állnak át. A mezőgazdasági termelők szerint a neonikotinoidok fontosak, mivel kevés alternatív termékkel lehet hatásosan védekezni a szántóföldeken.
A Syngenta az üggyel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy az illetékes kanadai hatóságok nem vizsgálták meg kellőképpen a neonikotinoidok helyzetétt. A Bayer szerint pedig a klotianidin kedvező környezetvédelmi megítéléssel rendelkezik, így nem e hatóanyag okozhatta a kanadai mézelő méhek pusztulását.