Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A 2018/19-es gazdasági év első felében túl magasnak bizonyultak az uniós búzaárak, így inkább a Fekete-tengeri áru mozgott a piacon. Júliustól decemberig valósággal agyonnyomta az európai kínálatot az oroszok rekord mennyiségű exportja. Az unió búzaárai normál esetben kissé magasabbak, mint a keleti árué, főként az utóbbi két évben, amióta Oroszország extrém sok búzát termel. Ám az elmúlt hónapokban csökkentek Moszkva készletei, így a Fekete-tengeri árak is emelkedésnek indultak.
Ritka pillanat: olcsóbb az uniós búza, mint az oroszoké
Mindez perdöntő a külpiacokért vívott versenyben. Azokban a hónapokban, amikor az uniós búza jelentős árhátrányban van az oroszországival szemben, a közösség havi exportmennyisége gyakran a 2 millió tonnát sem éri el. Ezzel ellentétben, amikor az EU búzaárai megegyeznek vele vagy kedvezőbbek, mint a keleti versenytársé, megugrik a kiszállított gabona mennyisége. 2016-ban például a havonta exportált búzamennyiség jóval 3 millió tonna felett volt. Az amerikai agrárminisztérium (USDA) most is arra számít, hogy az unió exportjának üteme emelkedni fog, és a gazdasági év végére eléri a prognosztizált 238 millió tonnát.
Most, hogy Európa versenyképes áron kínálja a terményt, megnő a jelentőssége Afrika és a Közel-Kelet importra szoruló országaiban. Egyiptom, amelyik a világ legnagyobb búzaimportőre, eddig az orosz búzát részesítette előnyben a kormányzati tendereken, most azonban az európai gabona felé fordult. Az ország elsősorban francia és román árut keres azok olcsósága miatt (ami a tengeri kikötőknek köszönhető). Az európai búza a szubszaharai régióban, például Kenyában és Nigériában is vonzóvá vált. A többi fontos afrikai vásárló - Algéria, Marokkó és Szaúd-Arábia - pedig eddig is, és ezután is az EU fő vásárlói lesznek az elkövetkező hónapokban - összegez az USDA.