Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Ha nem érkezik megfelelő mennyiségű csapadék a napokban, akkor komoly drágulásra lehet számítani idén mind a gyümölcsök, mind pedig a zölségek piacán - írja a Népszava. A jelenleg is drága zöldség és gyümölcs ára valószínűleg nem lesz sokkal alacsonyabb a primőr szezonnál. Ezen kívül, ha a takarmánynövényekből és a kenyérgabonákból is gyenge termést takarítanak majd be a termelők, akkor a húsok, a húskészítmények, és a kenyér is többe kerül majd.
A Nyugat-Dunántúl, és az Alpok-alja kivételével az egész országban aszály van, a legszárazabb régiókban pedig mintegy 150 milliméternyi csapadék hiányzik, és nincs vízutánpótlás - mondta a lapnak Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) tiszteletbeli elnöke. A tavaszi vetések elkezdődtek, de a kukorica és a cukorrépa fejlődésében már látszani fog az aszály, az őszi vetések, mint a búza, a repce és a többi haszonnövény pedig vízhiányban szenvednek. Előfordult, hogy az átlagos hektáronkénti 5-5,5 tonnás búza termés helyett 1,5-1,6 tonnát, kukoricából pedig az átlagos 7-8 tonna helyett 3-4 tonnát takarítottak be - jegyezte meg Vancsura József. Ha nem lehet legalább részben pótolni a hiányzó csapadékot, a több szántóföldi növény esetében is gyenge termésre lehet számítani és nem vigasz, hogy szerte Európában hasonló gondokkal küszködnek a termelők - tette hozzá.
Tavaly is viszonylag aszályos volt az év, de a legtöbb gyümölcsfajnál ennek ellenére nagy termést szüretelhettek a gazdák - közölte Apáti Ferenc, a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke. Emiatt, főleg a nem öntözött ültetvényeken, már ősszel látszott, hogy kevesebb lesz a virágrügy, amelyek további fejlődéséhez szükség lett volna az őszi, majd az idei csapadékra, hogy elegendő nedvesség legyen a talajban. A nyári, szeptemberi aszály után ugyan október-novemberben megfelelő mennyiségű, mintegy 100 milliméter csapadék hullott, ám nem egyenletes eloszlásban. Egyes régiókban késő ősszel is alig esett eső - hangsúlyozta az alelnök.
A téli csapadékhiány rövidtávon nem okoz gondot, mert nyugalmi időszakban vannak a fák, de tavasszal, a vegetáció kezdetén a téli csapadék adná a tartalékot - emelte ki Apáti Ferenc. Különösen a korán virágzó fajok, mint a kajszibaracknál, amelynél már megtörtént a virágzás, illetve az őszibaracknál ahol jelenleg is bontják a szirmaikat a fák, a hajtásnövekedéshez már nagyon is hiányzik a nedvességtartalék, a csapadék. A többi gyümölcs 1-3 hét múlva borulhat virágba, és ha addig tart az aszály, az további gondokat okoz. Ezen az elkövetkező napok csapadéka sem sokat enyhít, mert legalább 20-30 milliméterre lenne szükség, de annyi nem valószínű, hogy érkezik. A szakemberek eleve közepes termést vártak 2019-ben, de a tavaszi fagyok és az őszi-téli aszály miatt még az előre jelzettnél is kevesebb lehet a gyümölcs. Az öntözött ültetvényeken ezzel szemben az átlagnál jobb termésre számíthatnak - tájékoztatta a Népszavát az alelnök.