Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A júnusi hőhullám a búzaszemek telítődésével esett egybe - ahogy nálunk is -, ami részben töppedt, kis súlyú magokat eredményezett Ukrajnában. Az átlaghőmérséklet 4 fokkal haladta meg a sokéves értéket. Ennek ellenére a teljes termőterületet tekintve kedvezően alakult az évjárat valamennyi kalászos gabona számára, ami rekordközeli eredményekhez vezetett. Az őszi árpa átlaghozama 6,6 százalékkal volt jobb, mint az ötéves átlag.
Ami számunkra sokkal izgalmasabb, az a kukorica és a napraforgó terméskilátása. A későn elvetett tavaszi vetésű kultúrákat itt is megviselte a nyári hőség, különösen a kukorica várható hozamai estek vissza a tavalyi évhez képest, de kevesebbre számítanak idén olajosmagvakból is. Az ötéves átlagokhoz mérten azonban még így is meglepően jó eredményekre van kilátás a MARS szerint:
Tavalyhoz képest azonban nagyjából változatlan a napraforgó várható termésátlaga és termőterülete (6 millió hektár), így Ukrajna idén közel azonos mennyiségű olaj előállítására lesz képes, mint az előző szezonban, vagyis a termény világpiaci árára nem nehezít majd nagyobb nyomást, mint tavaly. A szója termésmennyisége - a kisebb termőterület ellenére - idén is elérheti a 4,4 millió tonnát az Oil World becslése szerint.Európa csak innen tud GM-mentes szójababot importálni. A világpici árak szempontjából azonban sokkal fontosabb, hogy
Eközben Brazíliában is 4 százalékos mínuszt könyvelhettek el az idei betakarítás után. Egyszóval nőni fog az olajosmagra az igény, és a szójahiány várhatóan kedvező hatással lesz a napraforgó árára is. A kukorica miatt sem kell túlizgulnunk a helyzetet. Igaz ugyan, hogy az ötéves átlagot alaposan túlszárnyalják az ukránok idén, viszont láttunk ennél már sokkal rosszabbat is: tavaly 7 százalékkal jobbak voltak az átlaghozamok az ideinél.