A helyzet fokozódik: a tetvek után megérkeztek a levélbetegségek is

agrarszektor.hu
A korábbi csapadékmentes, száraz meleg után jót fog tenni a földeknek és a növényeknek a november elejével beköszöntő esősebb időjárás. Az őszi káposztarepcében, az árpában és a búzában erős levéltetűfertőzés figyelhető meg, a kalászosokon már megjelentek a gabonalisztharmat és a levélfoltosság első tünetei is, figyelmeztet növényvédelmi jelentésében dr. Aponyi Lajos.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A növények fejlődésével párhuzamosan az őszi káposztarepcében, az árpában és a búzában egyaránt erős levéltetűfertőzés kialakulás figyelhető meg, olvasható a magyarnovenyorvos.hu oldalán. A szárnyas levéltetűegyedek már az árvakelésű növényeken és a zöldítésre szolgáló keresztes virágú növényeken viszonylag korán kifejlődtek, így az elsőként kikelt vetéseken gyorsan megjelentek. Az őszi káposztarepcén és az árpán már jó ideje erősödik a betelepülésük, az őszi búzán pedig folyamatban van az első levéltetűkolóniák kialakulása. Most még telepenként csak néhány lárva látható, de a kellemes időjárás és a bőséges táplálék segíti a kolóniák növekedését. Minél tovább tart a levéltetvek fertőzése, annál nagyobb az esélye a vírusfertőzés átadásának. A fertőzött növények egész nyáron jelen voltak környezetünkben, hiszen nagyon sokan elhanyagolták a tarlók rendszeres ápolását, ami a vírusok fennmaradásának a melegágya.

A száraz ősz ellenére a fejlettebb ősziárpa- és búzavetéseken máris megjelentek a gabonalisztharmatés a helmintospóriumos (dreslera) levélfoltosság első tünetei. Bár a fertőzés most még csak a fejlettebb növényállományokban és tüneti szinten jelentkezik, az esőzések miatti nedves növényeken a megbetegedés szintje várhatóan erősödni fog. A tartós nedvességborítás elsősorban a levélfoltosságot okozó betegségek számára kedvező, de a további enyhe időjárás elősegítheti a gabonalisztharmat erősödését is.

A tartós szárazság nem kedvezett a gabonafutrinka támadásának, a kártevő ugyanis ilyen körülmények között nem rakja le tojásait. Bár a nyár folyamán igen sok vándorló imágóval lehetett találkozni a tarlókon, ennek ellenére most nincscsócsárlófertőzés, még az önmaguk után vetett gabonatáblákban sem. A fejlettebb növényállományban kikelt lárvák már kevésbé veszélyeztetik a növényeket.

Jön az év vége kihagyhatatlan agrárrendezvénye, a kétnapos siófoki Agrárszektor Konferencia! A december 4-5-i esemény egyedülálló módon foglalja össze és mutatja be az agrárgazdaság legnagyobb érdeklődésre számot tartó, legaktuálisabb témáit az államigazgatási szféra és az üzleti élet csúcsvezetőinek részvételével. A konferencián elhangzó információk segítséget nyújtanak abban, hogy az agrárium szereplői megalapozott gazdasági döntéseket hozhassanak, és még sikeresebbé tehessék gazdálkodásukat, üzleti tevékenységeiket. Regisztráljon most a december 4-5-i siófoki Agrárszektor Konferenciára!
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. november 24. 14:02