Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A NAK jelentése alapján az őszi búza vetése 952,9 ezer hektáron fejeződött be az országban, a repce pedig 310 ezer hektáron került a földbe. Augusztus közepétől október végéig az ország nagy részében száraz volt az időjárás, de nem annyira, mint tavaly. A repce jobb magágyat talált, mint a búza, amelyik megszenvedte a porba vetést, majd a hosszúra nyúlt, meleg őszben a rovarokkal és a gyomokkal is meggyűlt a gazdák baja - különösen a korai vetésekben.
Átlagos csapadékviszonyok, átlagos vetésidő
"Itt novemberben 70 mm eső esett, mostanra jó átlagos az október közepéig elvetett búza állapota" - mondja egy gazda Tolna megyében, ahol 8 tonnás átlagokhoz szoktak. Az őcsényi termelő szerint sem a gyomok, sem a rovarok nem okoztak különösebb gondot ebben a kultúrában. Az ország más részeiben mindkét növényvédelmi problémát kezelni kellett. Fejér megyében október 10-ig végeztek a vetéssel. Ekkor még volt elég nedvesség a talajban az egyenletes keléshez, a táblák állapota pedig tovább szépült a novemberi esőkben. Itt sem volt gond a kabócákkal, levéltetvekkel. A gyomok ellen is csak azokban a táblákban indították be a permetezőgépet, amelyekről tudták, hogy tavasszal nem lehet rájuk menni idejében. A repcevetőmag csávázott volt, a táblák nagy részében nem is volt szükség rovarok elleni védekezésre:
Nedves térségekben, korán vetve
A Vas megyei Sárváron sokkal korábban, már szeptember 30-án elkezdték a fajtabúza vetését, amelyik szépen, egyenletesen kelt. A korai vetés előnye a kellően nedves talaj, hátránya a károsítókkal való küzdelem volt.
Az enyhe és nedves időjárás előnye, hogy mostanra a búza is kitűnő állapotba került" - örvend a sárvári gazdálkodó. Az esők miatt a szántást nem sikerült befejezniük minden táblában, másrészt a repce regulátorázásával sem tudtak végezni: nem volt erre három egymást követő esőmentes nap a térségben.
- reménykedik a Vas megyei gazda, aki idén 3 tonnát takarított be repcéből, bár ennél is többet várt. Az ősziekből bíborherét vetett még augusztus 20. körül, ettől tisztítva 6-800 kg magot vár. Úgy gondolja, hogy a gazdatársak előbb-utóbb ráébrednek, hogy a mustár-olajretek párossal többet ártanak maguknak, mint használnak, és tovább nő az érdeklődés a pillangós zöldítő keverékek iránt.
Borsod megyében hasonló a helyzet, itt is a szeptember végi vetés mellett tették le a garast, és hasonlóan bőséges égi áldásban részesültek. Az edelényi gazdaságban mostanra erősen bokrosodott a búza, de mire idáig eljutottak, a gyomok és a rovarok ellen is védekezni kellett, szerencsére csak egyszer. A repce viszont olyannyira megszaladt, hogy az állomány kétharmadát kétszer is regulátorozták, a többi is csak az eső miatt maradt ki a kezelésből. Csávószert nem kapott a vetőmag, a rovarkártevők ellen így háromszori védekezésre volt szükség.
Később vetve
Bácsborsódon kényszerűségből alakult úgy, hogy egy átvett cukorrépaföldön október 26-án kezték el a búzavetést.
- mondja a gazdálkodó. A korán elvetett árpa- és az október elején vetett durumtáblák viszont rovar- és gyomirtót is kaptak, és azóta már a gyomok második hulláma kel. Maguk a növények kifejezetten szépek, de a Bács-Kiskun megyei gazdaságban már nagyon várják a hideget. A repce egyszeri regulátorozásban részesült, most már a túlfejlettség határán áll. A csávázott állományt a gyomirtással és a gombaölőzéssel egy menetben inszekticiddel is kezelték, de inkább csak megszokásból, mint muszájból: látszólag nem volt nagy a rovarnyomás.
Képek forrása: .gettyimages.com