Védetté tehető a repce a rettegett fóma ellen: jön a védőoltás!

Védetté tehető a repce a rettegett fóma ellen: jön a védőoltás!

agrarszektor.hu
A fómás levélfoltosság és szárrák a becslések szerint éves szinten mintegy 100 millió font (39 milliárd forintos) kárt okoz a mezőgazdaságnak az Egyesült Királyságban. Kutyaharapást szőrével - mondhatnánk arra a módszerre, amit most egy London környéki egyetem ifjú kutatója kitalált a kór ellen. Egy vírussal fertőzött fómagombát szabított rá a növényre, amelyik így megtanult védekezni az egészséges kórokozó gombák ellen is.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A fómás betegség ma a repcetermesztés egyik legfontosabb növényvédelmi problémája egész Európában. A kór végzetes lehet a növény számára, hiszen a fotoszintézis és a tápanyagszállítás szerveit támadja. A britek számításai szerint a gombás fertőzés a permetezések ellenére is éves szinten 100 millió fontos  (39 milliárd forintos) kiesést okoz az ágazatban. A tudósok most egy korábban nem észlelt vírust találtak a repce fómás betegségét és szárrákját okozó Leptosphaeria biglobosa gombában, amit potenciálisan fel lehet használni a növény immunrendszerének javításához.

A kutatás szerint - ami a Molecular Plant Microbe Interactions című folyóiratban jelent meg és itt érhető el - egy kettős szálú RNS-vírusról van szó. A repcében ugyan leggyakrabban nem a Leptosphaeria biglobosa, hanem a  Leptosphaeria maculans gomba okoz fertőzést, a kutatók azonban azt tapasztalták, hogy ha fertőzött L. biglobosát juttatnak a repcébe, akkor annak ellenállósága javul a fómát leggyakrabban okozó L. maculanssal szemben. 

Valami olyasmi történik, mint amikor oltást kapunk: a legyengített kórokozót le tudja győzni a szervezetünk, és közben meg is tanul védekezni ellene.

A vírusos gomba jelenlétére az anyagcseréje megváltoztatásával reagált a növény. Élénkült a szénhidrátok és fehérjék bioszintézise, miközben a betegség idejére jellemző fehérjék más ütemben keletkeztek. Ellenállóképessége a Leptosphaeria gombákkal szemben javult. A Hertfordshire-i Egyetem kutatója szerint ezek az eredmények lerakhatják a fóma elleni biológiai védekezés alapjait. "A felfedezés része lehet egy olyan integrált növényvédelmi programnak, amelynek célja a betegség tüneteinek mérséklése és a hozam javítása" - írja dr. Lotta Kotta-Loizou.

Ezt mi úgy tudjuk elképzelni a gyakorlatban, hogy egy vírussal kezelt gombával egy permetezés keretében maga a gazda fertőzi meg az állományát, amelyik ettől nem beteg, hanem még egészségesebb lesz.

Címlapkép: http://novenyvedelem.nak.hu

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. november 24. 14:02