Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A változékony, tavaszias idő folytatódott a mögöttünk álló héten is, ismét időjárási rekordok dőltek meg, ezúttal is napi meleg- illetve szélrekordok, ahogy azt már az idei februárban megszokhattuk - írja a met.hu. A múlt hét második felében még országszerte fagyosak voltak a reggelek, -5 fok alatti értékek is előfordultak, Mátyás azonban már nem talált fagyot, és a hét első felében már csak kevés helyen hűlt 0 fok alá a levegő. A legmelegebb órák hőmérséklete vasárnap, hétfőn és kedden pedig sokfelé meghaladta a 15 fokot is. Ennek megfelelően az elmúlt öt nap átlaghőmérséklete 5-7 fokkal haladta meg az ilyenkor szokásos értékeket.
A hét nagy részében nem sok csapadék hullott, északon és keleten voltak kisebb esők, pénteken havas eső is előfordult. Nagyobb csapadékot adó frontrendszer szerdára virradóra érte el a Kárpát-medencét, szerdán a Dunántúl nagy részén és az Alföld középső tájain 10-30 mm esett, az északi és délkeleti tájakon csak 2-3 mm. Ez az eső alaposan megöntözte a Dunántúl nyugati részének korábban szárazabb talajait is, így most a legtöbb helyen kedvezőek a nedvességviszonyok az országban. Szárazabb talajok a Kisalföldön és az Alföld délkeleti tájain fordulnak elő. Talajfagy sehol nincs, az 5 cm-es talajhőmérséklet napi átlaga már elérte a 6-7 fokot.
Az őszi vetések közül a búza és az árpa jellemzően a bokrosodás fenológiai fázisában van, és hamarosan tovább fejlődik, ahogy a 6-8 leveles állapotban lévő repce hajtásai is megindulnak. A meleg időben egyre szaporodnak a mezőgazdasági munkák, a gyümölcsfák és a szőlő metszése már megkezdődött, és a korai vetésű növényeknek is készítik a magágyat. Ugyanakkor a károkozók elleni védekezésre is fel kell készülni, mert a növényekhez hasonlóan ezek is jól teleltek, komolyabb fagy nem tizedelte állományaikat.
Az őszi káposztarepce vetése és kelése körül aránylag kedvező volt az időjárás: megfelelő mennyiségű csapadék hullott a talaj-előkészítéshez, a keléshez, a növény kezdeti fejlődéséhez. Még az őszi árpa is talált elegendő nedvességet a keléshez. Az őszi búza vetéséhez azonban már sokfelé nem lehetett jó magágyat készíteni a rögös talajban, a vetés pedig porba történt. Október végén, november elején még éppen időben érkezett a kiadós eső a fejlődő növények számára, a hó végéig tartó csapadékos és enyhe időszak elegendő időt adott a kalászosok fejlődésére. Az ország döntő részén nagyjából kiegyenlítődtek a csapadékviszonyok az év végére: azaz a csapadékösszeg az ideális körül alakult, a talaj pedig feltöltődött nedvességgel. Összességében jelenleg a halmozott csapadékösszeg országszerte az ideális körül alakul, délkeleten tapasztalható kismértékű hiány. Az őszi búzára számított hőösszeg mindenütt jóval az optimális érték fölött (helyenként már a duplájánál) jár az enyhe ősz és tél hatására. Bár melegebb az idő a szokásosnál és tartós hóréteg sem alakult ki az országban, a télre agrometeorológiai szempontból különösebb panaszunk nem lehet.
Az előttünk álló héten az elmúlt hetihez hasonló időjárás várható. Nyugati irányból ismét több időjárási front vonul át fölöttünk, majd jövő keddtől egy mediterrán ciklon lesz hatással időjárásunkra, így meglehetősen csapadékos időre van kilátás. Szombaton szárazabb időre van kilátás, majd vasárnap ismét sokfelé ered el az eső. Hétfőn átmenetileg csökken a csapadékhajlam, de kedden és szerdán a jelenlegi számítások szerint megint sokfelé kell esőre számítani. Összességében 20-50 mm közötti csapadék valószínű. A szeles idő főként a Dunántúlon folytatódik, ott többször várható erős illetve viharos szél, keleten csak élénk széllökések lesznek jellemzőek. A hőmérséklet a hét második felében visszaesik néhány fokot, különösen pénteken lesz hűvösebb, illetve szombat hajnalban hűl országszerte fagypont alá, a fagyzugos tájakon -5 fok alá a levegő. Összességében azonban az előttünk álló héten is folytatódik az átlagosnál néhány fokkal melegebb időjárás.