Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Farkas Sándor hangsúlyozta, a következő években azért kell dolgoznia az agrárkormányzatnak, hogy a gazdatársadalom megerősödjön. Ehhez biztonságos, kiszámítható termelési környezet, támogató politika és jövedelmező gazdálkodás szükséges, olvasható az Agrárminisztérium közleményében. A mezőgazdaság utóbbi években tapasztalható fejlődése minderre jó alapul szolgál. A miniszterhelyettes kiemelte, hogy a magyar mezőgazdaság élelmiszer-kibocsátása 25 millió ember egészséges, biztonságos élelemmel való ellátására képes. Ehhez képest jelenleg 15 millió embert tudunk ellátni. A teljesítménynöveléshez az állattenyésztési ágazat megerősítése, a digitalizáció elterjedése és az öntözött területek növelése is szükséges.
Az agrárágazat magyar gazdaságon belüli szerepének jelentőségét említve Farkas Sándor elmondta: a mezőgazdaság kibocsátása 2019-ben elérte a 2.789 milliárd forintot, ebből a növénytermesztés részesedése 56,7%, az állattenyésztés részesedése 36,3% volt. Az agrárexport értéke 2019. január-november között elérte a 8,7 milliárd eurót, ez 9%-kal magasabb 2018 azonos időszakához képest.
Az ágazat fejlődését és erejét elemezve a miniszterhelyettes kifejtette: a beruházások értéke 2019 első háromnegyed évében elérte a 301 milliárd forintot, ez 15%-kal magasabb a 2018-as év azonos időszakához képest. Évről-évre emelkedik a mezőgazdasági gépek iránti kereslet, 2019. I-III negyedévében 134 milliárd forint értékben vásároltak új gépeket a gazdák. Mindez azt mutatja, hogy az ágazatban van fejlődésre való készség és képesség, mondta Farkas Sándor.
A versenyképesség növelése érdekében tett jelentős lépésnek nevezte az öntözésfejlesztést. Mint fogalmazott, az év elején elfogadott törvény meggyorsítja és megkönnyíti az öntözni kívánó gazdák számára az engedélyezési eljárást. A cél, hogy a jelenlegi, alig 100 ezer hektárnyi öntözött terület a következő tíz évben 200 ezerre nőjön. A klímaváltozásra az öntözésfejlesztés mellett az erdősítés gyorsítása is megfelelő válasz. Farkas Sándor arról is beszélt, hogy a kormány elkötelezett abban, hogy az ország fásított területének aránya 27%-ra emelkedjen.