A rossz idő sem állítja meg tartósan a kórokozókat és a kártevőket

A rossz idő sem állítja meg tartósan a kórokozókat és a kártevőket

agrarszektor.hu
Mostanáig tartott a tavaszias, jó idő, aminek a hétvégén egy sarki eredetű hidegfront vetett átmenetileg véget. Az éjszakai fagyok telibe találták a mandula, a kajszi és az őszibarack virágzását, a fagypont alatti hőmérséklet nem kímélte a virágokat, a nappali hűvös időben pedig nem jártak a méhek. Az őszi kalászosokat és a repcét nem zavarta a változékony időjárás, azokra inkább a különféle fertőzések jelentenek veszélyt, írta dr. Aponyi Lajos növényvédelmi előrejelzésében.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A változékony időjárás ellenére az őszi kalászosok és a repce fejlődése folytatódott, az árpa és a hibridbúzák szárcsomója már kitapintható, a repce pedig a tőlevélrózsából megkezdte a szárak fejlesztését, az erősebb kondíciójú részeken pedig rejtett zöldbimbós állapotba került, olvasható a magyarnovenyorvos.hu oldalán.

Az őszi árpán és a búzán a gabonalisztharmat eddigi lappangó terjedése a melegebb idő hatására felgyorsult, a növekvő terjedés helyenként már 10-20%-os fertőzöttséget eredményezett. A tünetek már nemcsak az alsó leveleken, hanem feljebb is megtalálhatók. A jelenlegi lehűlés visszafogja a fertőzés terjedését, de a következő felmelegedéssel együtt a fertőzés ismét folytatódni fog.

A szeptóriás és helmintospóriumos fertőzés még most is inkább észlelési szinten van jelen az állományokban, a sárgarozsda viszont erősebben fertőz, a számára kedvező hidegebb időjárásnak és a lehullott néhány milliméter csapadéknak köszönhetően. A jelenlegi helyzetben elhagyhatatlan a rendszeres növényvizsgálat és a sárguló növényfoltok felderítése a nagyobb kiterjedésű fertőzés elkerülése érdekében. Amennyiben a kórokozók terjedése nem áll meg az alsó levélrégiókban, nem szabad halogatni a fungicides beavatkozást.

Mint ahogy az várható volt, a vetésfehérítő bogarak betelepedése folyamatossá vált, meleg, napsütéses napokon 10 hálócsapásban 5-6 bogarat is látni lehet. A bogarak betelepedését a jelenlegi hűvösebb idő csak átmenetileg akasztja meg, a jó idő visszatértével tovább fog folytatódni, sőt az első tojások lerakása is megkezdődik majd. A védekezések hatására a repce-szárormányosok egyedsűrűsége a minimális szintre csökkent, most a 3 napi fogás csapdánként nem haladja meg az 1-3 példányt.

A kiemelkedő virágszárakon gyülekeznek a repcefénybogarak, virágzatonként akár 10-15 bogár is megfigyelhető. A hűvösebb idő visszafogja a repce fejlődését, ezért a bogarak táplálkozása is korlátozott, tehát kirágják a bimbókat, hogy hozzájussanak a virágporhoz. Mindez a virág károsodásával jár együtt, és minél jobban elhúzódik a virágzás kezdete, annál nagyobb kárral kell számolni. A repcefénybogarak mellett már a bundásbogarak is megjelentek, melyek szintén virágporral táplálkoznak, tehát ha növekszik egyedszámuk, fokozódik a veszély is.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?