Magyar családi vállalkozás látja el különleges salátákkal a legmenőbb hazai éttermeket

Magyar családi vállalkozás látja el különleges salátákkal a legmenőbb hazai éttermeket

Egy Csongrád megyei családi vállalkozás látja el nemcsak hagyományos, de különleges salátákkal a magyarországi éttermek és szállodák jelentős részét. Sándor Viktória, a Saliverzum Kft. tulajdonosa az agrárszektor.hu-nak elmondta, több mint 30 különböző levélzöldség faj található a repertoárjukban, de ehető virágokat és bébizöldségeket is termesztenek, emellett gyakran kísérleteznek, így került be a kínálatukba a curry, illetve a mizuna is. A szakember lapunknak azt is elárulta, hogyan zajlik pontosan a növénytermesztés a cégüknél, illetve milyen módszerekkel próbálják megoldani a munkaerőhiány okozta problémákat.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A Csongrád megyei Balástya településen lassan 18 éve foglalkozik baby leaf saláták, ehető virágok és bébizöldségek termesztésével a családi vállalkozásként működő, Saliverzum Kft. - tájékoztatta lapunkat Sándor Viktória, aki elmondta, azelőtt hagyományos zöldségeket termesztettek, de úgy gondolták ideje belekezdeni valami újdonságba, így szép lassan elkezdtek különleges salátákat termelni éttermek számára. A növényeket nem üvegházban, hanem fólia alatt, talajon termesztik, de szabadföldön is termelnek néhány hektáron főleg bébizöldségeket és fűszernövényeket. Növényvédő szereket és műtrágyákat nem használnak, kizárólag szerves trágyával, illetve a növényi maradványok átforgatásával pótolják a tápanyagokat a növények számára. 

Próbálunk rezisztens fajtákat választani a kórokozók ellen, amennyiben ez lehetséges, illetve állandó vetésforgót alkalmazunk, így visszaszorítva a rovarok és kórokozók kártételét

- emelte ki Sándor Viktória. 

Forrás: Saliverzum

A cég főszezonban rengeteg salátafélével és levélzöldséggel foglalkozik, a legközismertebbek és a legnagyobb mennyiségben előállítottak a céklalevél, a mángold, a rukkola, a mizuna, a tépősaláták, a pak choi-ok, valamint a mustárok. A bébizöldségek közül a legnépszerűbbek a bébi cukkinik, a bébi répák, a bébi édeskömény és a bébi céklák. Azzal kapcsolatban, hogy összesen hány fajt termesztenek, a tulajdonos elmondta: 

pár éve próbáltam összeszedni, hogy hány fajnak megfelelő levélzöldség van a repertoárban éves szinten, nos akkor volt körülbelül úgy 30 faj, ami már önmagában is rengeteg, hiszen a legtöbb esetben fajonként és fajtánként eltér a termesztési igényük a növényeknek.

Az, hogy egy-egy fajtát mekkora területen termesztenek teljesen változó, általában attól függ, mekkora rá az igény, illetve önálló termékként kerül értékesítésre, vagy a cég egyik salátakeverékének alkotója. Ez alapján van, amiből majdnem 100 négyzetméteren, és van, amiből csak 20 négyzetméteren vetnek vetési periódusonként.

Forrás: Saliverzum

A Saliverzum döntően éttermeknek, illetve szállodáknak szállít, mindössze egy áruház van, ahol elérhető néhány termékük, de ott is túlnyomóan séfek és szakácsok vásárolnak, de Sándor Viktória hangsúlyozta, a cégüknek pontosan ez volt a célja, hogy a hazai vendéglátóegységeket szolgálják ki termékeikkel. Az éttermek 3 féle mixből választhatnak szinte egész évben, de a legtöbb termékük önálló fajtaként is elérhető különböző kiszerelési méretekben. Azt, hogy milyen faj kerül termesztésbe a cégnél, leginkább az igény, és a növény termeszthetősége határozza meg, az pedig, hogy milyen növényeket tartalmaz a keverék, a levélke több tulajdonságától is függ, ilyen az íz, a textúra, az alak, a szín, az előállítási költség és a "felkapottság" is. A téli időszakban heti egy alkalommal szállítanak, mivel szezonálisan termeszt a cég, márciusban azonban már visszaállnak a heti 2 szállításra, ami körülbelül karácsonyig szokott tartani. A rendelés leadás a szállítás megelőző napon van közvetlenül, így akkor szedik, készítik a növényeket, és másnap szállítják ki. Ez azt jelenti, hogy a termékek a rendelés után 24-28 órán belül az éttermekben vannak - közölte a cég tulajdonosa. 

Sándor Viktória kitért arra is, hogy több különleges faj, illetve fajta is szerepel a kínálatukban, minden évben kipróbálnak valami újdonságot, akár egy új ehető virágot, egy új bébizöldség változatot, vagy egy különleges textúrájú, ízű salátát. Emellett a vágott fűszernövényeknél is folyamatosan keresik az érdekességeket, ilyen például a curry, amit nemrég kezdtek el termeszteni.

Forrás: Saliverzum

Arra is kíváncsiak voltunk, okoz-e problémát a munkaerőhiány a cégnél. A tulajdonos elmondta, a magágyak elkészítése után szinte minden munkafolyamat kézi munkaerőt igényel a növények termesztése során, így lapunk arra is kíváncsi volt, okoz-e problémát a munkaerőhiány a cégnél. Sándor Viktória kiemelte, próbálnak kedvező béreket fizetni, illetve barátságos légkört biztosítani a dolgozók számára. Ugyanakkor habár egy családi vállalkozásról van szó, de szükségük van néhány külsős emberre is. 

 Próbálunk gépesíteni is, de azon a pár hektáron, amennyin termesztünk, nagyon nehéz, másrészről tartunk attól, hogy bizonyos gépek beszerzése a minőség romlásához vezetne

- tette hozzá.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?