Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A munkahelyek elvesztése ebben a hónapban kezdődött és tömegessé válik áprilisban - mondta el Gulyás Gergely kancelláriaminisztera a tegnapi kormányinfón. Eddig 30-40 ezer ember veszíthette el a munkáját, de a járvány miatt százezres nagyságrendben válhatnak munkanélkülivé a dolgozók a kormány várakozásai szerint. A cél, hogy három hónapnál hosszabb időre senki se legyen állás nélkül, mondta a kancelláriaminiszter.
Gyömbér Péter Ásotthalmon spárgázik, jelelmzően 15-20 hektáron termeszti a fehér és zöld spárgasípokat, idén azonban a tavalyi gyenge árak miatt 10 hektárra korlátozta a szedést. Ezt a járványtól függetlenül megtette volna, mivel az utóbbi időben nagyon telített volt a spárga európai piaca. Ugyanis óriási területeken telepítettek spárgát Spanyolországban és Olaszországban, ahol hamarabb és olcsóbban készül el az áru, mint nálunk. A magyar spárga szedési ideje két héttel előzi meg a németországit, de a kínálati csúcsunk részben összeér a déli országokéval a hosszú szedési idő miatt. Gyömbér Péter azt mondja, örülhet, ha kilónként 600 forinttal indul az értékesítési szezon. (Németországban a nagybani piacon ezen a héten 11 eurót ér a német fehér spárga, és 7 eurót az import termék. Az árgörbe eddig a tavalyival együtt fut - agrárszektor.hu.)
Ennél sokkal meghökkentőbb, hogy a befagyott vendéglátó- és szolgáltatóipari szférából is megindult az áramlás a mezőgazdaság felé.
- meséli Gyömbér Péter. Persze egy kicsit most ő is mélyebben a zsebébe nyúlt. Ahogy körbekérdeztünk, az órabérek néhány év alatt 50 százalékkal emelkedtek az ágazatban, de idén ezt is mindenki megfejelte pár száz forinttal, és 900-1200 forintot is megadnak alapjuttatásként, amit jó teljesítménnyel fokozni is lehet. Ez a mai Magyarországon már versenyképes ajánlatnak számít, és különösen vonzó a munkájukat elvesztők számára. A spárga két hónapon át heti hat napban, napi 10 órában le tudja kötni az embereket. És ki tudja, júniusra talán normalizálódik a helyzet.
A munkaadó oldaláról nézve azért több probléma is felmerül. Ez egyik, hogy mennyire lesz rentábilis döntés megemelt óradíjért spárgát szedetni, hiszen a vendéglátóipar bedőlése a célpiacokon is nagyon betett az olyan prémiumtermékeknek mint a spárga vagy a libamáj. Ha nincs vendég, akkor nincs fogyasztás. Az érdeklődés máris nagyon visszafogott a magyar spárga iránt. Egy nagyobb termelő óvatosan nyilatkozik az idei piaci kilátásokról, azt mondja, idén csak a terület felén tervezi a szedést az értékesítési bizonytalanság miatt. Mivel látta, hogy a román munkaerőre idén nem számíthat, feladott egy hirdetést, hogy hazai idénymunkásokat verbuváljon.
- jegyzi meg. Igaz, ő csak fehér spárgát szedetne, amit sokkal nehezebb, mint a zöldet. Ezeket már akkor észre kell venni, amikor még éppen csak megrepesztik a bakhátat, különben délutánra előbújnak, és rózsás fejű, másodosztályú termék válik belőlük. A zöld spárgánál csak a sípok hosszára, és arra kell ügyelni, hogy azonnal a kosárka takarója alá kerüljenek, különben meggörbülnek. A szedésük kevesebb görnyedéssel és hibalelehetőséggel jár. Azért a napi 10 órát itt is bírni kell.
- meséli a szállodaiparból kihullott egyik munkára jelentkező. Barátnőjét egy cukrászdából bocsátották el. 40 ezer forintot kapott volna munkanélküliként, miközben otthon két gyerek várja. Egy másik ismerősének pedig egy virágboltban mondtak fel - ugyan kinek kell most a virág, még ballagás sem lesz!
"Persze, nem olyan rutinosak a spárgaszedésben, de bele fognak jönni. Ha nagyon nem megy a szedés, akkor majd osztályoznak, csomagolnak" - mondja optimistán Gyömbér Péter. Az értékesítés terén viszont ő is borúlátó, de az elmúlt években igyekezett alkalmazkodni a megváltozott piaci helyzethez. "A TÉSZ-en keresztül a termés egy része még most is külföldre megy, de egyre inkább a budapesti nagybanira állok át. A spárgatermesztés kevés vegyianyagot igényel, így azt is fontolgatom, hogy megszerzem a bio certifikációt az árumra" - mondja. És nagyon úgy tűnik, hogy ez a helyes irány.