Már nem az időjárás a legnagyobb bizonytalansági tényező a gyümölcstermelésben

Már nem az időjárás a legnagyobb bizonytalansági tényező a gyümölcstermelésben

agrarszektor.hu
A német gyümölcstermesztők is aggódnak a munkaerőhiány miatt, megjósolhatatlan, hogy a piacnak milyen gyümölcsből mennyire lesz szüksége, azt hogyan lehet eljuttatni a fogyasztóhoz, és milyen áron veszik meg. Ehhez képest az, hogy az időjárás kiszámíthatatlan és folyamatosan változik a fogyasztók ízlése, már nem is számít kihívásnak.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Tavaly a nyári aszály erősen rányomta bélyegét a német gyümölcstermésre. Nemcsak a fákon, de a bokrokon termő gyümölcsök mennyisége is kevesebb lett. Kivételt képezett az eper, amelynek a 2018. évinél is jobb lett az eredménye. Bár a gazdák a 2018. évi rekordok után gyengének érezték a 2019. évet, az valójában a sokéves átlaghoz hasonló végeredményt hozott a gyümölcstermésben - számol be a német piacelemző, az AMI.

2017-ben a fagy vitte el a német almatermés nagy részét,  2018 őszén azonban itt is - akárcsak nálunk és a lengyeleknél - rekord mennyiséget szüretelhettek ebből a gyümölcsből a gazdák. A 2019. év rosszabbul sikerült, de a tárolókapcitások éppen megfeleltek az aktuális mennyiségnek, így az árak is rendeződni tudtak a boltokban.


A bogyósgyümölcsök terén óriási kínálatnövekedés fgyelhető meg. Különösen az áfonya és a málna mennyisége ugrott meg. A keresleti oldal is erős, és nem mutat szezonális változást. A vásárlók az év minden szakában igénylik a friss és mélyhűtött bogyósokat. Mivel az áfonyatermelés világszinten erősödik, elkezdődött a piaci kiszorítósdi a szereplők között, ami már 2019-ben is csökkennnő árakat hozott. Egyik akció követi a másikat, így a vásárlók fókuszában marad az áfonya és a málna. A legnagyobb mennyiségben azonban még mindig az eper érhető el a piacon. Miközben a spanyol kínálat egyre erődök ebből a gyümölcsből, a németek igyekeznek minél védettebb körülmények között előállítani az epret.  A koronajárvány idején az AMI elemzői azt tanácsolják, hogy a termelők

a sokéves trend alapján próbálják meg belőni, mi az a mennyiség, amit jelen helyzetben is biztosan felvesz a piac.
Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?