Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Körülbelül 20 százalékkal estek tavaly május óta a nitrogénműtrágyaként használt karbamid Fekete-tengeri kikötői árai az európai piac szempontjából meghatározó ukrán Juzsnijban (Yuzzny), és a ma tapasztalható 210 dollár körüli tonnánkénti árak már közel járnak a "lélektani mélypontnak" tekintett 200 dolláros szinthez. Az árváltozás elsősorban arra vezethető vissza, hogy a koronavírus-járvány hatására a műtrágyagyártási költségek 60-65 százalékát kitevő földgáz ára az utóbbi időszakban jelentősen csökkent.
Figyelembe véve az egyéb költségelemeket is, a mára kialakult műtrágyapiaci árak a gyártási önköltséghez közelítenek - nyilatkozta az agrarszektor.hu-nak Suba Péter, a horvátországi kutinai Petrokemija d.d. kereskedelmi vezérigazgatója. Ezért további árcsökkenés nem valószínűsíthető, hacsak a földgázárak nem esnek tovább, amelyre azonban az eddigi komoly árvisszarendeződés után már kicsi az esély. Így ma arra lehet számítani, hogy a piacon kialakult műtrágyaárak elérték alsó határukat, a későbbi árváltozásokat pedig az határozhatja meg, milyen kereslet-kínálat jellemzi majd a közép-európai régiót.
A piac számára leginkább az lesz irányadó, hogy a legnagyobb európai gyártónak számító, számos országban érdekelt norvég Yara International ASA milyen árakkal rukkol majd elő a júniustól júliustól kezdődő új műtrágya-értékesítési szezonra. A Yara a műtrágyagyártók és -forgalmazók május végi-június eleji szokásos európai konferenciáján jelenti be, milyen induló árakat tart indokoltnak. A mai prognózisok nem vetítenek előre jelentős változásokat, ezért a nyári és az őszi hónapokban is a jelenlegi alacsony műtrágyaárak stagnálása várható.
Bár az elmúlt hetekben a műtrágyapiacon is adódtak logisztikai problémák, a koronavírus-járvány miatti intézkedések Magyarországon nem okoztak ellátási gondokat. A termelői beszerzések szempontjából lényeges, hogy a Bige László vállalkozó tulajdonában lévő pétfürdői Nitrogénművek Zrt. a régió legjelentősebb nitrogénműtrágya-gyártójának számít, emellett pedig a meghatározó európai műtrágyaipari vállalatok, illetve hazai kerekedő cégek - így a legnagyobb agrárintegrátori társaságok is - folyamatos importot bonyolítanak le. Ennek is betudható, hogy a járvány terjedése tavasszal nem váltott ki olyan gazdálkodói aggodalmakat, amelyek pánikvásárlásokhoz vezettek volna.
A további idei műtrágyapiaci helyzetet befolyásolhatja, hogy iparági hírek szerint a nyári időszakban átmenetileg több jelentős régiós feldolgozó is szüneteltetheti működését tervezett karbantartási munkálatok miatt. Egyhavi beütemezett leállás a nagy gyárakban egyenként hozzávetőlegesen százezer tonnás termeléskieséssel járhat, így emiatt a közép-kelet-európai térségben időszakosan szűkülhet a műtrágyakínálat.
E termeléscsökkenés is hozzájárulhat ahhoz, hogy a műtrágyapiac a második félévtől fokozatosan keresletivé válhat, és ez ismét felfelé húzhatja az árakat. Az áremelkedési trendet erősítheti, hogy a termelői vásárlások az év vége felé hagyományosan növekednekd, és a műtrágyáknál a már említett, járvány miatti spekulációs és pánikkészletezések nem következtek be. Emiatt egyes várakozások szerint a negyedik negyedévtől a jelenlegi piaci árakhoz képest érzékelhető mértékű műtrágyadrágulás is beindulhat.