Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A hazai szőlőültetvények mintegy 2,5%-a újulhat meg az idén, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) adatai szerint a termelők január 28-ig összesen 1536 hektár borszőlőültetvény korszerűsítésére nyújtottak be pályázatot, írta meg a Magyar Nemzet. A szőlőültetvények szerkezetátalakítási és átállítását célzó támogatásnak köszönhetően hatékonyabbá tehető a termelés, amely hosszú távon növeli az ágazat versenyképességét.
A programban 2020-2023 között összesen 16 milliárd forint áll rendelkezésre. Az előző évekhez képest ugyanakkor ebben a ciklusban újdonságnak számít, hogy a nyertes pályázók a korszerűsítés költségeinek akár 75%-át is megkaphatják támogatásként. A HNT kezdeményezésének köszönhetően pedig lehetőség nyílt arra is, hogy az idős, de magas terméspotenciállal bíró ültetvények megújítását is kezdeményezhessék a tulajdonosok. A legnagyobb igény erre a tokaji, az egri, a szekszárdi és a villányi borvidékről érkezett.
Összességében pedig a kunsági és a mátrai borvidéken újulnak meg legnagyobb területen az ültetvények. A HNT honlapján olvasható tájékoztató szerint az Agrárminisztérium a tervek szerint szeptemberben újra megnyitja a szerkezetátalakítási pályázatot a borszőlőt termelő gazdaságok előtt, így újra benyújthatók lesznek a korszerűsítéssel kapcsolatos egyéni tervek. A támogatást egyébként fajtaváltáshoz, valamint az ültetvények áttelepítéséhez és a termesztéstechnológiai módszereinek javításához vehetik igénybe az érintettek.
Míg a meglévő ültetvények korszerűsítésére jelentős igény mutatkozik az ágazaton belül, a HNT felmérése szerint az új szőlőskertek kialakítását jóval kevesebben tervezik. Az új borszőlő-telepítésre vonatkozó engedélyezési szabályozás értelmében évente az előző évhez képest 1%-kal nőhet a szőlőültetvények területe az országban, az új engedélyeket pedig április 1-je és 30-a között adhatják be a termelők. Az előzetes adatok szerint az idén a gazdálkodók a betelepíthető 654 hektár helyett csupán 158,5 hektár új ültetvény létrehozására kértek engedélyt. A telepítéseket ugyanakkor a Vidékfejlesztési program is támogatja, a pályázatokat augusztus 31-ig nyújthatják be az érdeklődők.