Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Habár néhány százaléknyi területen még aratnak, de a hazai árpaföldek 90 százalékával már végeztek a gazdák, így az őszi árpa betakarítása hamarosan befejeződik az országban - nyilatkozta az Agrárszektornak Petőházi Tamás. Mint mondta, a hozamok a vártnál jobban alakultak, azonban az idei árpa fehérjetartalma alacsonyabb, mint amire előzetesen számítottak. A termésátlag idén 3-6,5 tonna között alakul, az aszályosabb vidékeken, illetve gyengébb talajokon 3 tonna körüli hozam várható, de az ideális termőterületeken a 6-6,5 tonnát is eléri.
Leginkább a repcét viselte meg az aszályos tavasz
Az őszi káposztarepce vetésterületének felén végeztek a betakarítással, az idei terméshozam azonban a vártál is rosszabbul alakul - tudtuk meg a GOSZ elnökétől.
Megkezdődött az őszi búza aratása is
Petőházi Tamás kiemelte, a termelők azt tapasztalják, hogy még annál is gyengébb a búza termésátlaga, mint ahogy előzetesen várni lehetett. Átlagban évente 5 millió tonna búzát aratnak le Magyarországon, idén azonban ez a mennyiség 4,3 millió tonna körül várható. A keleti megyékben, Borsodban, Hajdú-Biharban, Csongrádban és Békésben is hátrébb tartanak a munkálatokkal, mert július elején a nagyobb mennyiségű csapadék hátráltatta az aratást.
A tavaszi aszály miatti országos terméskiesés számokban is kifejezhető. Ez alapján elmondható, hogy egy átlagos évben összesen 8,5 millió tonna körüli termény (árpa, búza, repce) betakarításával számolnak a gazdák az országban, idén azonban ez a szám jó, ha a 7 millió tonnát eléri majd.
Mi a helyzet a tavaszi vetésű növényekkel?
Petőházi Tamás kitért arra is, hogyan állnak most a tavaszi vetésű növények. Elmondta, hogy a kukorica és a rozs esetében már látszik, hogy az elmúlt hónapok csapadékosabb időjárása jót tett, de ezek a növények is komoly szárazságban kellett, hogy kifejlődjenek.
- tette hozzá a GOSZ elnöke.