Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A lehullott csapadék hatására az almástermésű növényeket a lisztharmat-fertőzöttség mellett egyre inkább veszélyezteti a varasodás is. A lombozaton és a gyümölcsökön egymás után jelennek meg a friss fertőzés tünetei, ugyanakkor a baktériumos tűzelhalás térnyerése is szembetűnő a hajtásokon, olvasható a magyarnovenyorvos.hu oldalán. Az almamoly rajzása töretlen, bár időjárástól függően ingadozó. A fák alatt egyre több fertőzött almát lehet látni, de sok a frissen megfertőzött gyümölcs is. A vértetű-fertőzés most kissé alábbhagyott, de változatlanul fokozott figyelmet és védelmet igényelnek az ültetvények. A korábbi évekhez képest alacsonyabb termés miatt többet kell törődni a fák kalcium feltöltésével a gyümölcsök foltosodásának elkerülése érdekében. Egy-két kezelés nem elegendő, a kalcium-pótlást folytatni kell a szüret kezdetéig. A különböző sodrómoly fajok hernyói szinte minden gyümölcsfélén károsítanak, különösen kedvelik azokat a leveleket, melyek rásimulnak a gyümölcsre, illetve össze érnek a termések. A felületi rágás nemcsak minőségi kárt okoz, hanem utat nyit a gyümölcsfertőző moníliának is. A fákon már ennek is látszanak a nyomai.
A dió termésében egyre több almamoly hernyóval találkozni, ugyanakkor a leveleket és a termést egyaránt fertőzi a baktériumos- és gnomóniás megbetegedés. Július első napjaiban megjelentek a csapdákban a nyugati dióburok fúrólégy imágói is. Azóta folyamatosan növekszik egyedszámuk a csapdákban, de már kelő lárvákkal is lehet találkozni. A tavalyi, elképesztően magas fertőzöttség elkerülése érdekében már most indokolt a kártevő legyek és lárváik elleni védekezés elkezdése. A legyek rajzása elhúzódhat, akár októberig is, ezért a védekezések ütemezését célszerű a csapdák fogásai alapján végezni.
A csonthéjas fák sztigminás- és blumeriellás fertőzöttsége erősödő tendenciát mutat, ezért indokolt folytatni a lombozat védelmét, máskülönben elkerülhetetlen az idő előtti lombhullás. A korai levélvesztés kihatással van a jövő évi rügydifferenciálódásra, ezért nagy jelentőségű az egészséges lombozat megtartása. A védelemben kiváló hatásúak a kontakt hatású készítmények.
A zöldségfélék termesztésében már-már aggasztó a molytetvek szaporodása. A rendelkezésre álló készítmények alig-alig gyérítik a kártevőt, a növények bolygatása után felhőként röppennek fel. Figyelmeztet jel, hogy a csapdák fogási anyagában sok a vetési- és felkiáltójeles bagolylepke, illetve gócosan a gyapottok bagolylepke is, tehát fel kell készülni a védekezésre ezen a területen is.