Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az éves mintavételi terv összeállításakor a legfontosabb szempont a vizsgált faj, növénycsoport kijelölése, amit kockázatértékelés alapján, a rendelkezésre álló releváns ismeretekre, a szakirodalomra és a GMO-adatbázisokra támaszkodva végeznek a Nébih szakemberei. A 2020-as GMO-vizsgálatok "célkeresztjébe" a cserepes szegfű (fajtól függetlenül) került. A döntésnél az alábbi szempontokat vették figyelembe a szakemberek:
- a vágott szegfűnél (Dianthus caryophyllus) már ismert genetikai módosítás,
- a cserepes szegfű fajták termesztésben elérhető jelentős száma és változatossága, illetve az utóbbi időben megnövekedett nemesítési eredmények nagy száma miatt fennáll a nemesítések között előforduló genetikai módosítás esélye.
Az ellenőrzés-sorozatba öt megyei kormányhivatal munkatársai kapcsolódtak be, akik 2020. január 15-től február 26-ig mintegy 95 mintát (81 fajtából) vettek. A mintákat a Nébih laboratóriuma vizsgálta.
A mintavételek helye
A cserepes szegfű szaporítóanyagok palántáját alapvetően a magyar dísznövény szaporítóanyag-forgalmazók egy szűk köre hozza be Nyugat-Európából. A mintavételnél ezekre a nagykereskedőkre koncentráltak a szakemberek. A vizsgált 10 üzem közül 7 nagykereskedő, 3 termesztő volt. A mintavételek tehát az összes olyan helyet lefedték, ahonnan GMO-s szaporítóanyag érkezhet hazánkba.
Egy-egy mintavételi helyen, a fellelhető fajták mennyiségének arányában, a felügyelők 5-21 db mintát vettek. A származást igazoló úgynevezett Szaporítóanyag-kísérő okmányokból megállapítható, hogy az összes, az adott időszakban hazánkba beérkező cserepes szegfű palánta a Dümen Gmbh (DE), a Selecta Klemm GmbH & Co. Kb. (DE), a Syngenta Seed BV (NL), és az Elsner pac Vertiebsgessellschaft mbH (DE)-től, azaz Németországból és Hollandiából származott.
A vizsgálatok
A laboratóriumban a mintákat PCR-vizsgálatnak vetették alá, a szegfűnél eddig ismert módszertani elemek és nemzetközi segédletek alapján. (A vizsgálatok eredménye kizárólag a vizsgálatban elvégzett paraméterekre vonatkozik.) A Nébih 2020-as cserepes szegfű GMO-vizsgálata - mindenki számára megnyugtatóan - minden mintánál negtív eredménnyel zárult. Az ellenőrzött üzemeket a Nébih tájékoztatta.