agrarszektor.hu • 2021. július 12. 17:15
Amit a palánták között a kertben gyomnak látunk, lehet, hogy értékes és ehető növény, amelynek hatóanyagaiért a patikában súlyos ezreket adunk ki. Szóval óvatosan azzal a kapálással, hiszen lehet, hogy egy igazi kincset semmisítünk meg pillanatok alatt. A kövér porcsinnak most kezdődik a szezonja, úgyhogy itt az ideje a begyűjtésnek, mivel számos jótékony hatással bír ez a sokszor egyszerű gaznak hitt csodanövény.
Húzkodjuk ki a földből, de a nyári hőgutában is életerősebb, mint bármi más haszonnövény. Az egyik legaromásabb és a legfűszeresebb növény, ez pedig nem más, mint a kövér porcsin - írja a HelloVidék. Pozsgás szára, szép sárga virágzata és élénkzöld levele összetéveszthetetlen, a nyárnak ebben az időszakában tele vannak vele a kertek.
Könnyen felismerhetjük
Népies neve egyébként disznója, disznóporcsin, kövérfű, kövérke, kövérlányka, poncsér. Csupasz, 30 cm magas, egynyári növény, húsos, kúszó szárral. Pozsgás, fényes levelei sötétzöld színűek, tojásdad alakúak. Virágainak 5-6 szirma van. Kellemesen savanykás íze miatt főzve fogyasztják. Június végén megjelenik a kövér porcsin szép, fényes leveleivel, és szinte kiirthatatlanul. Szétterülő ágaival gyorsan beborítja a kertet. Lehet szárazság, lehet esős időszak, egy biztos: a porcsin szabadon burjánzik.
Ebben a növényben van a legtöbb omega-3
Az esszenciális zsírsavak (omega-3 és alfa-linolénsav) a kövér porcsin súlyának több mint 15%-át adják. Nem tudunk annyi halat enni, amennyi ebben a vadon növő, igénytelen gaznak kinéző növényben megterem. Kiváló roboráló, levelei vasban és C-vitaminban gazdagok. E-vitamint, béta-karotint, káliumot, kalciumot, magnéziumot és foszfort is tartalmaz. Antioxidáns és immunerősítő hatású. Sőt, állítólag az öregedés folyamatát is lassítja, illetve külsőleg pakolásként, izomgörcsök oldására hatásos - mégis alig hallani róla. Konyhai felhasználásra is alkalmas, mivel ásványi sókban és B-, C-vitaminban gazdag, kellemesen sós ízű. Leveleit és fiatal hajtásait gyűjthetjük, a közvetlen virágzás előtt begyűjtött levelek és hajtások a legmegfelelőbbek. A fiatal levelek és hajtások befőzéssel és fagyasztással egyaránt tartósíthatók. A kövér porcsin főtt, sült húsokhoz és grillezett ételekhez kínálható. A felaprított levelek a paradicsomsalátának kitűnő ízt adnak. Nem szabad az étellel együtt főzni, a finomra vágott leveleket tálalás előtt hintsük az ételre. Frissen és szárítva sószegény diétás ételek ízesítésére kiválóan alkalmasak, a nagyobb, idősebb levelekből pedig még főzelék is készíthető.
Mélyen a zsebbe kell nyúlnunk, ha nem terem a közelünkben
Ha beütjük a neten, akkor több verziót is kidob, lehet teaként is vásárolni, de jellemzőbben kapszulás formában kínálják kiváló hatóanyagát, nem kevés pénzért: 4600 forint - 10000 forintba kerül egy doboznyi porcsin-kapszula. Lopes-Szabó Zsuzsa, a bükki füvesember, vagyis Szabó Gyuri bácsi lánya is elárulta a lapnak, hogy ők ugyan nem árusítanak porcsinból készült teát, de gyógyhatásait sokra becsülik:
- közölték.
Tejben főzve is ajánlott a fogyasztása
A teáját vese- és hólyagbántalmakra isszák, de az 1,2% vízben nem oldódó kovasavtartalma elvész, ha nem tejben készítik el. Ugyanúgy, mintha teát főzénk, forrásban lévő tejjel kell leönteni a 2,5 dl-es edénybe tett púpozott teáskanál porcsinfüvet. Nyolc-tíz perces állás után kell leszűrni. A kovasavat a vese nehezen dolgozza fel - de nagyon jó a kőképződés ellen -, ezért túl sokáig nem szabad inni. Ez maximum két hetet jelent. Utána két hétig időt kell hagyni a vesének, hogy a benne lévő kovasavat kidolgozza magából. Napi egy reggel elfogyasztott csészénél többet ne igyunk belőle! Még jobb, ha csak minden másnap fogyasztjuk.