Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A múlt hét második felében a megelőző időszakhoz képest kevesebb helyen fordult elő csapadék - írja a met.hu. Már kedden és szerdán is csak a keleti országrészben alakultak ki kisebb záporok, zivatarok. Pénteken a déli, délnyugati országrészben volt egy-két zápor, majd vasárnap hajnaltól a Kisalföldön és a Bakonyban öntözte a talajokat 10 mm-t meghaladó csapadék, viszont keletebbre már csak néhány milliméter jutott, az ország déli és keleti harmadán pedig a hétvégén semmi nem esett. Így az elmúlt öt nap csapadékösszege a Kisalföld kivételével ismét a sokéves átlag alatt alakult, ami elsősorban a július közepi nagy csapadékokból kimaradt területeken, Zalában, a Jászságban, a Kis-Sárrét térségében és a Viharsarok keleti részén jelenti az aszály fokozódását. Ezeken a területeken a talaj felszín közeli rétege is igen száraz, a 40%-t sem éri el nedvességtartalma a növények számára hasznosítható víztartalom százalékában, a felső fél méteres réteg nedvességtartalma pedig 30% alatt alakul. Az elmúlt hat napban a Kisalföld kivételével országszerte száradtak a talajok mind a felső, mind a középső talajréteg tekintetében. A kánikula a hét nagy részében nem tért vissza, péntekig a maximum hőmérsékletek országszerte 30 fok alatt alakultak, csak a hétvégén melegedett ismét pár fokkal 30 fok fölé a koradélutáni órák hőmérséklete. Éjszakánként is felfrissült a levegő, a minimumértékek 20 fok alatt, a hét közepén az ország jelentős részén 15 fok alatt alakultak.
A kalászosok és a repce aratása még mindig folyamatban van, de már sokfelé végeztek a betakarítással. A napraforgó és a kukorica számára, ahol nem pusztított jég vagy erősen viharos szél, ott életmentő volt a július közepi nagy mennyiségű csapadék. A napraforgó már egyre többfelé a virágzás végén jár, a kukorica virágzik. Mindkét növényre jellemző, hogy a szárazság és a hőség miatt eléggé vegyesen fejlődtek az állományok, jelentősen lemaradt, gyengén fejlett, alacsony, elöregedett táblák is láthatók. A Tiszántúlon látni derékig érő kukoricatáblákat is. A növények a tavasszal és a nyár első felében elszenvedett lemaradást sokfelé már nem fogják tudni bepótolni, mai tudásunk alapján átlag alatti termésátlagokra lehet számítani.
A hétvégéig folytatódik a többnyire napos, meleg, a legtöbb helyen száraz időjárás. Szombatig csak kevés helyen, főként északon fordulhat elő zápor, zivatar. Újabb hőhullám éri el hazánkat, a hőmérséklet csúcsértéke délen 35-38 fok között, északon 32-35 fok között alakul, és az ország jelentős részén hajnalonként sem hűl 20 fok alá a hőmérséklet. Száraz lesz a levegő, a legmelegebb órákban szerdától már nagy területen 40% alatt alakul a páratartalom, légköri aszályra van kilátás. A csapadékmentes idő, a száraz levegő és a szél egyaránt a talajok további száradását idézi elő. Változás a hétvégén várható. Szombat reggelre egy hidegfront vonul át fölöttünk, melyhez kötődően a hétvégén többfelé lehet záporok, zivatarok kialakulására számítani, és a hőmérséklet is több fokkal visszaesik majd.