agrarszektor.hu • 2022. január 28. 06:00
Az biztos, hogy 2022-ben is rendkívül volatilis gabonapiac várható, számtalan tényező alakulásától függ, hogyan alakulnak majd az árak idén - hangzott el a 40. AGROmashEXPO szántóföldi szakmai napján. Ráadásul, az elektromos áram, a földgáz, az inputanyagok ára, valamint a bérköltségek is az egekben vannak, mindezek hatására pedig a termelési költségek alsó hangon is 30-40 százalékkal megemelkedtek. Ahhoz, hogy eredményesen és versenyképesen tudjon ma működni egy termelő, okszerű gazdálkodásra van szükség, és fel kell ismerni azt, hogy nem biztos, hogy az eddigi gyakorlatok a jók, és jelentik a biztos megoldást.
2020 második felétől egészen 2021 decemberéig történelmi mértékű változások jellemezték a gabonafélék árának alakulását, és 2022-ben is rendkívül volatilis piac várható - hangsúlyozta Potori Norbert, az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) igazgatója. Az árakat számtalan tényező befolyásolja, jelenleg az első helyen egyértelműen a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos intézkedések szerepelnek. Ezt követi a beruházási és fogyasztói magatartás, az energia-és nyersanyagpiaci kereslet és kínálat, az ellátási láncok (inputok, mobilitás, nyersanyagok és feldolgozott termékek), valamint a vállalkozások pénzügyi helyzete. Emellett nagy hatása van a piacokra a különböző geopolitikai konfliktusoknak, illetve Kína sertéságazatának és takarmányigényének is. Azt már most látni, hogy hiába lesz globálisan rekordtermés búzából 2021-2022-ben, ez a mennyiség nem lesz elég az igények kielégítésére, a készletek folyamatosan csökkennek, ugyanakkor a kukoricánál biztos, hogy nőni fognak.
Gyenei Ferenc, a Bio-Nat Kft. ügyvezetője a gabonapiac helyzetére és hatására reflektálva elmondta, szerinte most rosszabb a helyzet, mint tavaly volt, hiszen az elektromos áram, a földgáz, az energiahordozók ára, valamint a bérköltségek több mint 20 százalékkal emelkedtek, a termelési költségek pedig alsó hangon is 30-40 százalékkal nőttek.
- közölte a szakember.
Habár a mostani kukoricamennyiség elmarad az átlagostól, illetve az elvártól, minőségi kihívások, raktározási problémák is gyakran akadnak - emelte ki Párkányi Gábor a Mertcontrol üzletágvezetője. Kiemelte, ezt a kisebb mennyiségű kukoricát sem sikerül minden termelőnek úgy megőriznie, ahogy betakarította, aminek egyik oka, hogy olyan hőhidak, valamint páralecsapódások alakultak az utóbbi hetekben, ami az áru romlását, penészedését eredméynezte.
- hangsúlyozta.
Az elmúlt fél évben nagyon hektikus volt a kukoricaipar, az utóbbi másfél hónapban azonban ha minimálisan is, de konszolidálódott, és az extrém magas árak picit visszaestek - mondta Reng Zoltán, a Hungrana vezérigazgatója. Kiemelte, ennek egyik oka, hogy beindult az import, illetve az, hogy a termésvárakozás jobb lett, mint amit 2021 nyarán prognosztizáltak, és habár a mennyiség még így is elmarad a sokéves átlagtól, de bőven fedezi a hazai igényeket. Ugyanakkor biztos, hogy az exportszámok nagyon alacsonyak lesznek az első negyedévben, így nagy mennyiségű kukorica maradhat az országban.
- közölte a szakember.