agrarszektor.hu • 2022. április 11. 06:00
Az időjárási szélsőségek, a fenntarthatósági törekvések és az uniós szabályozási előírások évről-évre egyre nagyobb követelmények elé állítják a gyártókat és a forgalmazókat a vetőmag-, a műtrágya- és a növényvédőszer-piacon egyaránt. Jövedelmezőségnek és a fenntarthatóságnak kell lennie a stabilitáshoz - hangzott el a Kecskeméten a Portfolio Agrárium 2022 konferencia egyik kerekasztal-beszélgetésén. A vírus után azonban itt az ukrán háború. Kérdés, hogy milyen kihívásokat okoz ez a piacon? Esetleges elhúzódás esetén mi lehet a kilátás?
Nagy ütést kaptak 2021-ben a vetőmag-előállítók, és egyelőre úgy tűnik ez 2022-ben sincs másképp - emelte ki előadásában Balla Zoltán, a Marton Genetics kormányzati és vállalati kapcsolatokért felelős igazgatója. Hozzátette, komoly problémát jelent többek között az is, hogy a vetőmagok drágulása miatt ismét előkerültek Magyarországon az úgynevezett "sufni magok". Ma hazánkban minden elvetett hektár második hektárja csak eredeti fémzárolt vetőmag, tehát az 50 százalékot sem éri el a legális mennyiség, pedig ezzel tudnának stabil termésbiztonságot eredményezni a gazdák. Ráadásul, ha idén elérjük a 200 ezer forintos tonnánkénti vetőmagárat, akkor ez az arány biztosan el fog tolódni a nem jó irányba. A kérdés az, megéri-e spórolni 50-60 ezer forintot tonnánként a vetőmagon, ha a végén nem lesz kielégítő a termés. A szakember úgy látja, a megfelelő minőségű fémzárolt vetőmag használatát nem szabad háttérbe szorítani, ha valaki jó minőséget akar elérni. Balla Zoltán szerint fontos tudni azonban azt is, hogy míg 2021-ben egy gazdálkodó akkor számított rentábilisnak, ha 550-600 ezer forintot meg tudott keresni hektáronként, 2022-ben ez 750-800 ezer forintos árbevételnél lehetséges.
- mondta.
Vajda Péter a Phylazonit Kft. tulajdonosa és ügyvezetője arról számolt be, hogy az ukrán piacuk tulajdonképpen nullára redukálódott, az orosz pedig a töredékére esett vissza.
- fogalmazott a Portfolio Agrárium 2022 konferencián.
Hozzáfűzte, a jelenlegi válság globális, olyan, mintha összeomlott volna a működése, emellett megváltozott a gondolkodásmód és a kapzsiság is megjelent, sokszor túlárazás is megfigyelhető. Ami pedig súlyosabb gondokat is okozhat, az az alapanyaghiány és a chiphiány - van, amire 1 év a várakozási idő. A szakember abban is látja a problémát, hogy a magas terményárakhoz hozzákapcsolódik a magas inputanyagár is, viszont, ha majd visszakorrigál a piac, akkor jönnek majd az újabb kihívások. Vajda Beáta, a Bayer Hungária Kft. Crop Science üzletág marketing vezetője elmondta, hogy bizonyos iparágak között is versengés van, mint például az agrárium, a vegyipar és a kozmetikaipar.
A Bayer Hungária Kft. Crop Science üzletág marketing vezetője elmondta azt is, hogy Magyarországon tradíciója van a vetőmag-előállításnak, nekik is sikerült 10%-kal növelni a vetőmag mennyiségét, de ennek meglesz a maga ára is. Hangsúlyozta, hogy a gyártók mindent elkövetnek azért, hogy a hazai termelést támogassák.
Mi a helyzet műtrágya-fronton?
- mondta Balássy Ákos, az EuroChem Agro Hungary Kft. ügyvezetője, aki hozzátette azt is, hogy ha nem fog tudni bejönni az orosz káli, nagy gond lesz.
Mikor már a zsákok is gondot okoznak
Balla Zoltán arról számolt be, hogy a vállalatnál 100%-os hazai előállítás van, ugyanakkor a vetésterületek mintegy 30-40%-kal kerülnek többe, amit bizony az árakban is meg kell mutatni.
A kerekasztal-beszélgetés során megtudtuk azt is, hogy a szeptemberi vetésekhez sokan már most szeretnének magokat vásárolni és lekötni őket. Az előállítóterületeknél pedig óriási árat kell fizetni azért, hogy normális területen, itthon, öntözve tudjanak vetőmagokat előállítani. Mindezek mellett a trendek is megváltoztak, például mindenki a napraforgó vetőmagokat keresi. Nem számít, milyen, csak legyen. A szakember azt reméli, hogy ez a trend nem lesz hosszú távú.
Valamire ráébresztett a háború?
Vajda Beáta, mint mondta, nagyon fontos a fenntarthatóság, de a jelenlegi helyzetben néhány dolog nagyon nehezen tartható.
Vajda Péter is emlékeztetett arra, hogy a hagyományos termelést el lehet felejteni, a növénytermesztés jövője a hatékonyság növelésében lesz. A szakember úgy fogalmazott, hogy a legtöbb gyártó cég nem hagy el évet fejlesztés nélkül, és ezt a jövőben nem lehet elhanyagolni a növénytermesztésben sem. Az innováció elkerülhetetlenségéről és fontosságáról minden szakértő egyetértett, és úgy gondolják, hogy valóban ebben lehet a jövő, a termelőket pedig segíteni kell, hogy utat találjanak ebben, és a vízre, az öntözésre is egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetni.
A Portfolio Agrárium 2022 konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
- Óriási a nyomás a mezőgazdaságon: az orosz-ukrán háború csak tetézi a gondokat
- Kifizetési dömping a magyar agráriumban: fontos híreket közölt az Államkincstár
- Nesze neked magyar mezőgazdaság: az igazán nehéz évek csak most jönnek
- Beüt a háború hatása: a magas árak még biztos, hogy jó ideig velünk maradnak
- Koronavírus, infláció, háború - 9000 milliárd forint sorsa a tét a magyar agráriumban
- Ez fájni fog a vásárlóknak: durva áremelés jöhet az élelmiszerláncokban itthon
- Hamarosan dönteni kell az árstopról: brutális drágulás jöhet a magyar boltokban?
- Ez lehet a magyar agrárium versenyképességének kulcsa: ideje lépni
- Kemény ütést kaphatnak a magyar állattartók: jön az újabb csapás az ágazatnak?
- Beütött a katasztrófa a magyar állattartóknál: ijesztő, ami az ágazatban történik
Képek forrása: Portfolio/Stiller Ákos