agrarszektor.hu • 2022. április 20. 12:24
Koronavírus-járvány, afrikai sertéspestis, baromfi-influenza, műtrágyahiány, a világszerte meglóduló infláció vagy a brit európai uniós tagság megszűnése után felerősödő sofőrhiány - csak néhány olyan sokkhatás, amely 2021-ben befolyásolta az agrárszektor működését. De mik az idei évre vonatkozó várakozások? Valóban fordulóponthoz érkezhet a Green Deal? Milyen kilátásai vannak a hazai és az európai mezőgazdaságnak? Ezekre mind választ kaphattunk!
Zajlik az élet a mezőgazdasági mind globális, mind hazai szinten is. Számos kérdés felmerülhet bennünk, a zöldség,-gyümölcstermesztől kezdve, a tejtermelésen át, egészen az állattenyésztésig. Az elmúlt években mondhatni, hogy sorra érték a csapások a gazdálkodókat, és a szakemberek egyértelműen hangoztatták azt, hogy 2022 bizony nem a beruházások, hanem a túlélés éve lesz. Szabó Levente, a Takarékbank elnök-vezérigazgatója, az MKB Bank Nyrt. egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettese mondta, globálisan kell gondolkozni, átfogóan kell látni a világ dolgait, de helyi szinten is megoldásokat kell találni és cselekedni. Céljuk, hogy hozzájárulhassanak a vidék és az élelmiszer-ágazat fenntartható fejlődéséhez.
Nem lélegezhetnek fel idén a gazdák
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke kihangsúlyozta, hogy az öntözésfejlesztésnek kellene a legmeghatározóbb támogatásnak lennie, ebből azonban nagyon rosszul állunk: az unióban nagyjából 10%-át öntözik a művelhető területeknek, ez Spanyolországban eléri a 20%-ot (úgy, hogy kevesebb édesvizük van, mint például Magyarországnak), hazánkban azonban ez a szám mindössze 2%.
Hollósi Dávid, a Takarékbank Zrt. Takarék Agrár Üzletágának ügyvezető igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy ez az év nem a beruházásokról fog szólni, hanem arról, hogy a megváltozott helyzethez igazodni tudjanak a szereplők. Héjja Csaba, a Takarékbank agrár elemzője egy igen elgondolkodtató mondatot mondott el előadása során:
- ezzel is alátámasztva a helyzet súlyosságát.
A háborús helyzet egyik tanulsága
Azt már tudhatjuk, hogy a szomszédban dúló háború számos problémát okozott az élet minden területén, ami pedig a mezőgazdaságot illeti, egy fontos dologra rámutatott: a logisztikára. Nagyon fontos, hogy egyik pontból a másikba hogyan jutnak el a termények, az élelmiszerek és minden más is. A konfliktus azonban a szállítást is teljesen felborította, az árakat pedig feljebb nyomhatja. Magyarországon a közúti szállítás a leghangsúlyosabb, mintegy 60%, majd ezt követi a vasút és a víz, 20-20%-kal. A költségeket tovább tolhatja a benzin és az energia emelkedése.
Mi várható a különböző ágazatokban?
Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke a kerekasztal-beszélgetés során szintén elmondta, hogy ez az év a túlélés éve lesz. Többszörösére emelkedett az energia, földgázára, a munkaerő, a növényvédők ára és műtrágya ára is. A beruházási költségek is megduplázódtak az utóbbi 2-3 évben. Mindezek mellett az időjárásnak is nagyban ki van szolgáltatva az ágazat, hiszen a tavaszi fagyok könnyen kárt okozhatnak a gyümölcsösökben.
- vélekedett Apáti Ferenc.
Harcz Zoltán, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója elárulta, hogy a tejágazatban annyira nem rossz már a helyzet. Mint fogalmazott, nehéz kiszolgálni az igényeket, de víz felett tudnak és tudtak maradni, de a jövő nagyon kérdéses még. Hozzátette, hogy szinte hihetetlen, hogy mennyit drágultak a tejtermékek is, a félkemény sajtok is 2400 forint felett kaphatóak. Csorbai Attila, Baromfi Termék Tanács elnök-igazgatója kifejtette, hogy tartani kell attól, hogy ha nem múlik el az ársapka, akkor kikopik a boltból a csirkemell. Lényegesen magasabbak a költségek, mint a rögzített árak. De nem ez az egyetlen, ami gondot okoz, hiszen a madárinfluenza és a csökkenő húsfogyasztás is problémát jelent.
- mondta Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. A szakember hozzáfűzte azt is, hogy a háború ráébresztette az uniót is arra, hogy enyhíteni kellene a zöldítési követelményeken. Nem lehet elmenni amellett sem, hogy a kialakult helyzet tovább növelheti a kritikus élelmezési szinten lévő emberek számát az észak-afrikai térségekben. Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének ügyvezető igazgatója, mint mondta, pillanatnyilag jók az árak az ágazatban, de ez "még nem okoz jó kedvet". A szakember is megemlítette a sertéságazat kritikus helyzetét, amit tovább tetézhet az, hogy Kínában ismételten felütötte a fejét a koronavírus-járvány.
Fordulóponthoz érkezhet a Green Deal?
Bizonyára mindenki számára megosztó a Green Deal, ám most úgy tűnik, hogy a háború miatt ez is fordulóponthoz érkezhet: a kerekasztal-beszélgetés szakemberei egyértelműen úgy gondolják, hogy az EU visszafordulhat ettől a "zöldítéstől", sőt, lényegében ez már el is kezdődött.