agrarszektor.hu • 2022. április 24. 13:00
Egyelőre sem a kivitelt nem lassította, sem az árakat nem mérsékelte a március első napjaiban elrendelt gabonaexport-korlátozás. Úgy tűnik tehát, hogy nem igazolódtak be az intézkedéssel kapcsolatos félelmek, igaz, az állam még nem élt az elővásárlási jogával, így aztán minden exportra szánt tétel el is hagyta az országot. A szaktárca ráadásul a szakmával való egyeztetések után kifejezetten gyorsan, 1-2 nap alatt dönt az egyes szállítmányok sorsáról. Az eddigi adatokból látszik, hogy várhatóan később sem fogyunk ki az egyre drágább terményekből.
- mondta el a Portfolio-nak Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének főtitkára. Hozzátette, a rendelkezés elvben 30 napot ad a szaktárcának a döntésre, de az egyeztetéseink nyomán ez a gyakorlatban 1-2 napra rövidült, ennyi idő alatt dönt tehát az Agrárminisztérium arról, hogy élni kíván-e elővásárlási jogával. Erre mindeddig még egyetlen tétel esetében sem került sor.
A vitatott, bár a gabonakereskedők által is elfogadott intézkedés tehát nem valósította meg a vele kapcsolatos félelmeket, a gyakorlatban - az első napok bizonytalanságát nem számítva - nem okozott zavarokat a piacokon. A főtitkár tájékoztatása szerint az export továbbra is zavartalanul zajlik. Pótsa Zsófia szerint a rendelkezés érthető, és arra mindenképpen jó, hogy azonnali monitoring-eszközt biztosít a szaktárcának, hiszen a hónapokkal később rendelkezésre álló statisztikai adatok helyett azonnali képet ad arról, hogy mennyi gabona távozik a külpiacokra.
Az exportra és az árakra egyelőre nincs hatással
A Portfolio-nak több, név nélkül nyilatkozó, a gabonakereskedelemre jó rálátással bíró szakember is megerősítette, hogy az intézkedést elfogadja a szakma, érdemi zavart nem okoz annak gyakorlati végrehajtása, ugyanakkor az információgyűjtésen kívül egyelőre nem látszik az igazi haszna.
- közölte a Portfolio-val egy mezőgazdasági vállalkozó, aki rendszeresen szállít terményt több európai országba is.