MTI • 2022. május 17. 08:30
Az EU klíma- és környezetvédelmi céljainak való megfelelés közvetlen és közvetett hatása a magyarországi élelmiszergazdaság versenyképességére témakörében adott elő Juhász Anikó, az Agrárminisztérium (AM) helyettes államtitkára a Debreceni Egyetemen rendezett Gazdálkodás szakmai konferencián - közölte az AM az MTI-vel.
A közlemény szerint Juhász Anikó előadásában az új Közös Agrárpolitika (KAP) 2023 és 2027 közötti céljait fejtette ki, amelyek közé az éghajlatváltozással kapcsolatos intézkedések, a természeti erőforrások fenntartható használata, illetve a biológiai sokféleség megőrzése tartozik. Az agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár nyomatékosította a tudásátadás, innováció, digitalizáció hármasának fontosságát. Juhász Anikó hangsúlyozta, a mezőgazdaságnak hozzá kell járulnia a stratégiák megvalósulásához, majd részletezte az európai zöld megállapodás és KAP célok kapcsolatát. Kijelentette, hogy a növényvédő szerek, a műtrágyahasználat és az ökológiai gazdálkodás terén a célértékek elérése jelenleg kérdéses.
A közlemény szerint a helyettes államtitkár a Megújuló vidék, megújuló agrárium program jövőképével kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a gazdálkodás jövedelmező és társadalmilag elismert foglalkozássá kell tenni, amely vonzó vidéki környezetben, modern technológiával, minőségi élelmiszert biztosít a természeti erőforrások fenntartható használatával. Juhász Anikó szerint a felmerülő többletköltségeket nem szabad az élelmiszerlánc sérülékenyebb szereplőivel megfizettetni. A helyettes államtitkár hozzátette, egyensúlyra van szükség a környezet- és klímavédelmi törekvések és a mezőgazdasági ágazat versenyképessége között.
Juhász Anikó előadásának zárásaként részletezte a Közös Agrárpolitika tervezett zöld felépítményeit, amelyek között a támogatható terület fogalmának bővítése, a kiterjesztett kondicionalitás, az Agro-ökológiai Program, a környezet- és klímabarát gazdálkodás és az erdészeti ágazat fejlesztése szerepelnek - olvasható az Agrárminisztérium közleményében.