Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Búza
A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) májusi előrevetítésében 769 millió tonnára jelzi a 2022/2023. gazdasági évben várható globális búzatermést - derül ki az AKI legfrissebb jelentéséből. Az előre jelzett felhasználás 780 millió tonna lehet, így 271 millió tonna búza maradhat a tárolókban a szezon végén. A Tallage francia piacelemző vállalat májusi tájékoztatása szerint az Európai Unió egyes gabonatermő régióiban eltértek az időjárási viszonyok. A nyugat-európai országokban az április eleji hideg után gyorsan emelkedett a hőmérséklet, miközben a kelet-, a délkelet- és a közép-európai tagországokban az évszakos átlag alatt maradt, ennek köszönhetően az őszi kalászosok növekedési üteme lelassult. Franciaországban gyorsan emelkedett a hőmérséklet április második felében, ami - a száraz időjárás ellenére - kedvezett a termésfejlődésnek, de a csapadék hiánya a későbbiekben kedvezőtlenül hathat a növényekre. Az áprilisi csapadéknak köszönhetően Bulgáriában és kisebb mértékben Romániában is javultak a várható terméshozamok. Olaszországban a hőmérséklet a szezonális átlag közelében volt, de az eső hiánya miatt a termeléskilátások romlottak. Spanyolországban március óta kedvező az időjárás, ezért viszonylag jó termésre számítanak.
Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 136 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával május harmadik hetében. Ez az árszint 88 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi átlagárat. A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az euro búza augusztusi jegyzése 9000 forinttal 146 ezer forint/tonnára, a szeptemberi 10 000 forinttal 144,5 ezer forint/tonnára emelkedett május 16. és 27. között. Az ISCC NUTS II fenntartható takarmánybúza szeptemberi tőzsdei elszámolóára 143,5 ezer forint/tonna (+10 000 forint) volt ugyanekkor. A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza júliusi jegyzése 420-469 dollár/tonna között alakult a megfigyelt tőzsdenapokon. Ezzel egy időben a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a termény szeptemberi jegyzése 405-438 euró/tonna között hullámzott.
Kukorica
Az IGC májusi projekciója szerint 1184 millió tonna lehet a világ 2022/2023. gazdasági évi kukoricatermése. A felhasználás 1200 millió tonnára, a termény zárókészlete pedig 269 millió tonnára tehető. A Tallage májusi tájékoztatása szerint az április eleji hűvös időjárás miatt a szokottnál később kezdődött a kukorica vetése az Európai Unióban, az emelkedő hőmérséklet azonban előmozdította a vetési munkákat. Május közepéig - Olaszország kivételével - kevés csapadák hullott a tagországokban, ami kedvezőtlen hatással lehet a növények csírázására. Az EU-ban 9 millió hektáron (-2 százalék) kerülhet a földbe kukorica-vetőmag az idén, amelyről 66,7 millió tonna (-4 százalék) kukoricát takaríthatnak be. Franciaországban és Romániában a terület csökkenését (sorrendben 1,5 és 2,5 millió hektárra), Lengyelországban a terület növekedését (1,1 millió hektárra) jelzik a Tallage szakértői.
Magyarországon az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása szerint 1,05 millió hektáron vetettek kukoricát a gazdák az elmúlt hetekben. Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 121,7 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát a takarmánykukorica május harmadik hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 47 százalékkal múlta felül. A BÉT-en az ISCC NUTS II fenntartható takarmánykukorica júliusi és novemberi jegyzése egyaránt 126 ezer, a decemberi 126,5 ezer forint/tonna volt május 27-én. A chicagói árutőzsdén 301-319 dollár/tonna között alakult a kukorica fronthavi jegyzése május 16. és 27. között. Ezzel egy időben a párizsi árutőzsdén a termény júniusi kurzusa 348-374 euró/tonna tartományban mozgott.