agrarszektor.hu • 2022. augusztus 24. 09:31
Hiába a pusztító szárazság és a háború, a világ négy legnagyobb gabonavállalata, amik együtt ellenőrzik a globális kereskedelem 70-90 százalékát, rekord környéki eredményeket produkálnak. Így hát világos, hogy hiába fenyegeti éhinség a világ számos pontját az egyre jobban dráguló élelmiszerek miatt, az úgynevezett ABCD cégek (az Archer-Daniels-Midland Company, a Bunge, a Cargill és a Louis Dreyfus) profitja jelentős növekedésnek indult. Egyes előrejelzések szerint a kereslet a kínálatot legalább 2024-ig meg fogja haladni, ami ezeknek a vállalatoknak további hasznot jelent.
Az ENSZ szerint világszerte 345 millió ember ellátása van közvetlen veszélyben, szemben a koronavírus-járvány előtti 135 millióval. Olivier De Schutter, az ENSZ különmegbízottja azt mondta, nyilvánvalóan igazságtalan, hogy az óriáscégek ekkora profitot zsebelnek be ilyen helyzetben, és mindez szörnyű képet fest az élelmiszer-ellátási rendszereinkről. Mint mondta, a gabonapiac még az energiapiacnál is koncentráltabb, így még kevésbé átlátható, ami jelentősen növeli a spekuláció kockázatát. A vállalatok például nem tették világossá, pontosan mekkora gabonakészleteik vannak, és senki sem tudja kényszeríteni őket, hogy időben elérhetővé tegyék az alapanyagokat - írja a Guardian alapján a 444.
Az Archer-Daniels-Midland például sosem számolt be akkora profitról, mint a második negyedévben, a Cargill éves bevétele pedig május végén elérte a 165 milliárd dollárt. A Louis Dreyfus tavalyi, 2021-es profitja 80 százalékkal haladta meg az előző évit, a Bunge eladási statisztikája pedig 17 százalékkal volt magasabb a második negyedévben, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. Egy egyelőre nem nyilvános, a Guardian által idézett elemzés szerint vannak olyan cégek, amik emelték a haszonkulcsaikat.