Komoly gondok vannak a holland sárgarépával: egyre több a baj a helyi zöldséggel

Komoly gondok vannak a holland sárgarépával: egyre több a baj a helyi zöldséggel

agrarszektor.hu
A kisebb terület, az aszály és növényegészségügyi problémák miatt a szokásosnál jóval kevesebb sárgarépát takarítanak be Hollandiában. Ugyanakkor a szárazsággal és az alacsony hozamokkal a környező országok is küzdenek, a szűkösebb kínálat és az egekbe ugró szállítási költségek miatt pedig egyszerűen túl drága lett a sárgarépa ahhoz, hogy exportálják.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Hollandiában a sárgarépa betakarítása döcögősen halad: az északi régiókban a normálishoz közelítő terméssel lehet számolni, délen viszont a hozamok csalódást keltőek, különösen a korai fajták esetében. Ez elsősorban a hőség és a szárazság következménye, ám egyes helyeken vírusfertőzés (PYFV, pasztinák sárgafoltosság vírus) is felütötte a fejét. Ráadásul jelentősen, csaknem 20%-kal csökkent a sárgarépa vetésterülete, mivel tavaly számos gazda képtelen volt eladni terményét a kínálati piacon - írja a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.

Piaci következmények

A szárazsággal és az alacsony hozamokkal nem csak Hollandia küzd, hanem a környező országokban is hasonló a helyzet, ami szokatlan piaci következményekkel jár. Az egyik ilyen következmény, hogy a sárgarépa a szűkösebb kínálat és az egekbe ugró szállítási költségek miatt egyszerűen túl drága lett ahhoz, hogy exportálják. (Gyakran még ahhoz is túl magasak a költségek, hogy a holland árut közeli belga tisztítókban dolgozzák fel, mint ahogy az korábban szokás volt.) Ez még annak ellenére is igaz, hogy a kereslet nem lenne rossz, a környező országokba lehetne szállítani, és Afrikából is érkeznek rendelések. A másik következmény, hogy a piac kivár, ezért a kereslet az alacsonyabb termés miatt sem szállt még el túlzottan. Az előző héten még erős volt a német import, akár 0,36 euró/kg árat is fizettek, míg egy héttel korábban még csak 0,28 euró/kg körüli szint volt a jellemzők. A szabadföldi sárgarépa ára a 35. héten 0,25-0,30 euró/kg körül alakul, és akinek van eladható készlete, az előző két, bőséges termésű évhez képest jobban járhatna, csakhogy a költségek is jelentősen megemelkedtek. Egy holland termelő ki is fakadt, mondván, a szupermarketek persze emelik a haszonkulcsaikat, míg a gazdáknak és a feldolgozóknak semmivel sem jut több. A harmadik következmény a hűtőházak megugrott rezsije miatt bizonytalanság - nem lehet megmondani, mennyibe fog kerülni a létesítmények üzemeltetése, így sokan vonakodnak attól, hogy bértároltassák terményüket. A biorépa piacán már kissé megélénkült a kereslet, Emmeloord 30-37 euró/100 kg közötti nagyker árat jelentett, ami 1,5 euró/kg-val magasabb, amint az előző héten.

Alsó-Ausztriában a sárgarépa piaca továbbra is kiegyenlített, az eladások nagyrészt a belpiacokra koncentrálódnak, bár már kis mértékben megindult az export is. A piacokon felkínált mennyiségek egyensúlyban vannak a kereslettel, ezért az előző hetekben kialakult, minőségtől függően 50-55 euró/100 kg (5 kg-os zsákos kiszerelés) ár sem változott.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?