Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Ukrajna 1991-es függetlenné válásával sokan azt gondolták, a posztszovjet ország európai agrárnagyhatalommá válhat. Ehhez a lehetőségek adottak voltak, az ország meghatározó agrárexportőr, de korántsem olyan szinten, mint amire a lehetőségei predesztinálták volna. Az viszont kétségtelen, hogy Ukrajna agrárállam. Az elmúlt években mégis előfordult, hogy ezt a megfogalmazást sértőnek tartották. Az agrárszektor fejlesztése és korszerűsítése azonban a háború megváltozott körülményei mellett is az ukrán gazdaság motorja lehet. A nehéz helyzetben lévő országban ez lehet(ne) az ukrán gazdaság és a globális biztonság fenntartásának „mentőmellénye” - írja a Világgazdaság.
Ukrajnában a helyi gabonapiac is megváltozott az évek alatt, a termelés közel 30%-kal nőtt, így tavaly például rekordmennyiséget takarítottak be és bekerült az öt legnagyobb gabonaexportáló ország közé. Ennek megfelelően nőtt a mezőgazdasági termékekből származó bevétel is: az agrárszektor az ország GDP-jének 18%-át, a devizabevételeknek pedig mintegy 40%-át adja. Idén nem meglepő módon kevesebb a termés, így a bevételek is apadnak. Ukrajna tavaly havi átlagban 5-6 millió tonnát exportált, idén a tengeri kikötők blokádja miatt márciustól augusztusig szinte teljesen leállt a mezőgazdasági termékek kivitele.
Márciusban mindössze 250 ezer tonnát exportáltak, tehát jól látszik, hogy a számok még messze vannak az ideálistól. Az export bővítésére és az átmeneti tárolás feltételeinek megteremtésére irányuló lépések egyelőre nem elegendők, a probléma megoldásához több kell. A szakértők úgy vélik, hogy a sikerhez a pénzügyi támogatások elengedhetetlenek. Az év eleje óta több mint 30 ezer mezőgazdasági termelő kapott csaknem 56 milliárd hrivnya (613,3 milliárd forintnyi) hitelt. Az, hogy mindez mire lesz elég, már a jövő zenéje.