agrarszektor.hu • 2023. július 27. 13:11
Oroszország nem csatlakozik újra az ENSZ által közvetített gabonaegyezményhez, amelynek célja, hogy elkerülje a háború miatt a fejlődő országokban esetlegesen kialakuló éhínséget - közölte csütörtökön Vlagyimir Putyin elnök.
A szentpétervári Oroszország-Afrika gazdasági és humanitárius fórumon Putyin ismét kijelentette, hogy kormánya "elutasítja" a fekete-tengeri gabonaegyezmény meghosszabbítását, amely lehetővé tette, hogy 32,9 millió tonna mezőgazdasági termék hagyja el Ukrajna blokád alá vett kikötőit és jusson el a világpiacra.
Ingyen adják, egyedi megállapodás szerint
Putyin, aki azzal vádolta a nyugati országokat, hogy a szállítások nagy részét megkapják, és nem hajlandóak feloldani az Oroszországgal szembeni szankciókat, ragaszkodott ahhoz, hogy Moszkva ehelyett "az erőforrások elosztásának igazságosabb rendszere" felé fog elmozdulni.
Az elkövetkező három-négy hónapban készen állnánk arra, hogy Burkina Fasónak, Zimbabwénak, Malinak, Szomáliának, a Közép-afrikai Köztársaságnak és Eritreának egyenként akár 50 ezer tonna gabonát is szállítsunk. Biztosítani fogjuk e szállítmányok ingyenes szállítását
- folytatta.
A vizsgálatok kimutatták, hogy Oroszország az ország déli részének megszállása során rendszeresen ellopta az ukrán gabonát, és miután Moszkva kilépett a megállapodásból, az ország erői csapásokat mértek a mezőgazdasági raktárakra. Kijev szerint akár 60 ezer tonna gabonát is megsemmisítettek.
Az Afrikai Unió korábban csütörtökön sürgette Moszkvát, hogy állítsa vissza a fekete-tengeri gabonamegállapodást, amelynek célja, hogy az ukrán és orosz mezőgazdasági termékek a fekete-tengeri hajózási útvonalakat érintő tomboló háború ellenére is eljussanak a világpiacra, és elkerüljék a hiányt.
Kihat a műtrágyára is
"A gabona és a műtrágya problémája mindenkit érint" - mondta Azali Assoumani, a Comore-szigeteki elnök, aki az 55 tagú Afrikai Uniót vezeti, az orosz állami médiának. "Erről Szentpéterváron fogunk beszélni, megbeszéljük Putyinnal, hogy lássuk, hogyan tudjuk újraindítani ezt a megállapodást".
Putyin a múlt héten jelentette be, hogy Oroszország egyoldalúan kilép a megállapodásból, és nem sokkal később erői csapásokat mértek Ukrajna exportinfrastruktúrájára.
Elemzők korábban arra figyelmeztettek, hogy a megállapodás megújításának további elutasítása azt jelentheti, hogy az afrikai nemzetek a Moszkvával kötött egyszeri megállapodásoktól függenek az ellátás biztosítása érdekében, aminek következtében az árak ingadozása és az ellátás bizonytalansága következhet be.
A csúcstalálkozót, amelyet az Oroszország és a globális Dél közötti szorosabb kapcsolatok előmozdítására tett erőfeszítésként hirdettek meg, beárnyékolták a szigorú biztonsági és COVID-19 tesztelési követelmények, és a Kreml panaszkodott, hogy az Egyesült Államok és az EU országainak "nyomása" miatt a több mint 50 afrikai országból csak 17 államfő erősítette meg részvételét.