agrarszektor.hu • 2023. október 5. 11:02
Az EU Bizottsága 2033-ig szeretné meghosszabbítani a glifozát engedélyezését, a javaslatról október 13-án szavaz majd az Európai Unió 27 tagállama. A javaslat támogatásához vagy blokkolásához úgynevezett minősített többségre, a tagállamok lakosságának 65%-át képviselő 15 állam szavazatára lesz szükség.
A dolgok jelenlegi állása szerint a glifozát napjai meg vannak számlálva, az engedélye ugyanis 2023. december 15-én lejár. A Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottsága (SCoPAFF) a 2023. október 13-i ülésén szavaz a glifozát engedélyének tíz évvel történő meghosszabbítására vonatkozó bizottsági javaslatról - írja az agrarheute.
Az állandó bizottságban az EU tagállamai képviseltetik magukat, és a szavazás során minősített többséget kell elérniük. Ez azt jelenti, hogy a tagállamok 55 százalékának - a 27-ből legalább 15-nek - a jóváhagyás meghosszabbítása mellett vagy ellen kell szavaznia, vagyis az EU lakosságának 65 százalékának képviseltetnie kell véleményét. Ha a szavazás eredménye alapján a fellebbviteli bizottság elfogadja a bizottság javaslatát, a glifozát december 15-e után is használható lesz. Azonban ebben a testületben is szükséges a minősített többség, ami, ha nnincs meg, akkor az Európai Bizottság maga dönt a hosszabbításról.
Mi lesz veled glifozát?
2017-ben a glifozát engedélyezését öt évvel meghosszabbították. A szakmai bizottságnak tehát hat éve kellett döntést hoznia, és a 28 uniós tagállamból 18 egyetértett akkor a Bizottság javaslatával. Kilenc ország ellenezte - nevezetesen Ausztria, Franciaország, Olaszország, Belgium, Horvátország, Görögország, Luxemburg, Málta és Ciprus. Portugália tartózkodott. A Christian Schmidt CSU-miniszter által képviselt Németország igen szavazatának köszönhetően végül megszületett a minősített többség. Az egy évvel 2023. december 15-ig tartó meghosszabbításra tavaly októberben került sor.
Az Euractiv információi szerint az EU Bizottsága jelenleg újragondolja a javaslatát, szeretnék ugyanis megszerezni a tagországok támogatását .Franciaország és Szlovénia például bizonyos feltételek mellett kész megváltoztatni negatív hozzáállását. A Bayer CropScience nem kívánta kommentálni a jelenlegi helyzetet, a Roundup gyártója annyit mondott, nem akarnak találgatni arról, hogy 2017-hez képest mely tagországok szavazata, hogyan változik.