Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Ausztrália a világ egyik legnagyobb agrártermelője és -exportőre a búzától és az árpától kezdve a marhahúson keresztül a cukorig. A mezőgazdaság adja a GDP mintegy 2,5 százalékát. Az elmúlt három évben elegendő eső esett, és ennek köszönhetően jelentősen nőtt a termelés, az agrárexport értéke a június végén zárult pénzügyi évben rekordot jelentő 80 milliárd dollárra ugrott - ez majdnem ötven százalékkal magasabb érték az ötéves átlagnál. Most azonban az El Nino határozza meg az ország időjárását is, a szokásosnál nagyobb szárazságot és hőséget hoz, ami árt a haszonnövényeknek, kiszárítja a legelőket - írja a Világgazdaság.
A mezőgazdasági minisztérium nyári előrejelzése szerint például búzából több mint harminc százalékkal kevesebb terem. Ha mindez nem lenne elég, a marha- és a birkahús ára is csökken a hazai és az exportkereslet visszaesése miatt. A kormány agrárkutató intézetének (Australian Bureau of Agricultural and Resource Economics and Sciences - ABARES) legfrissebb jelentése szerint a nagy farmok átlagos bevétele a tavalyi rekordot jelentő 350 ezer ausztrál dollárról 197 ezerre csökken a mostani pénzügyi évben. Mindezt a mezőgazdasági termények, különösen a vágóállatok árának csökkenése és a szárazság miatti növénytermesztés visszaesésével indokolják elsősorban.
Az ABARES szerint viszont az átlagjövedelem országszerte még mindig magasabb lesz az elmúlt aszályos évekhez, 2019–2020-hoz képest. Arra figyelmeztetnek, hogy a becslések még túl magasnak is bizonyulhatnak, hiszen a szarvasmarha- és juhárak szeptember óta tovább csökkennek. A termelők pedig pesszimisták, egy nyilvánosságra hozott felmérés szerint a gazdák alig 55,8 százaléka számít arra, hogy az ország mezőgazdasági termelése növekedni fog a következő évtizedben, és csak 45,6 százalékuk derűlátó családi gazdasága jövőjét illetően. Az állattenyésztők még ennél is borúsabban látják a helyzetet, a marhatenyésztők 26,6, a birkatenyésztők harminc százaléka optimistább most, mint tavaly volt.