Ömlik az import szója Magyarországra: elképesztő mennyiség áramlik be

Ömlik az import szója Magyarországra: elképesztő mennyiség áramlik be

agrarszektor.hu
A franciaországi Tallage piacelemző vállalat szeptemberi adatai szerint az Európai Unióban a 2022/2023. gazdasági évivel csaknem megegyező mennyiségű, 136,7 millió tonna keveréktakarmányt állíthatnak elő 2023/2024. gazdasági évben. A KSH adatai szerint Magyarország szójadara-behozatala 526 ezer tonna volt 2022-ben (+11 százalék).

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Állatok takarmányozására - tápokba keverve és közvetlenül - 45,7 millió tonna olajmagdarát (szója-, repce- és napraforgódara) használhatnak fel a gyártók és az állattartók ebben a szezonban - írja a Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ). Ezen belül 25,8 millió tonnát tehet ki a szójadara, 13,1 millió tonnát a repcedara és 6,7 millió tonnát a napraforgódara.

A mindössze 11,6 millió tonnát kitevő szójadara-termelés négy tagországban, Spanyolországban (2,5 millió tonna), Németországban (2,5 millió tonna), Hollandiában (2,2 millió tonna) és Olaszországban (2,2 millió tonna) koncentrálódik. Emellett az egy évvel korábbitól 7 százalékkal elmaradó mennyiség, 14,9 millió tonna termék behozatalára kerülhet sor, elsősorban Brazíliából (7,6 millió tonna) és Argentínából (5,6 millió tonna). A harmadik országokból érkező szójadaraimport több mint 85 százaléka Lengyelországba, Hollandiába, Spanyolországba, Franciaországba, Olaszországba, Németországba, Szlovéniába és Dániába irányul. A KSH adatai szerint Magyarország szójadara-behozatala 526 ezer tonna volt 2022-ben (+11 százalék).

Az unióban az olajgyártás melléktermékeként 12,9 millió tonna repcedara keletkezhet a 2023/2024. gazdasági évben. Az elsőszámú termelőnél, Németországban 5,0 millió tonnát állíthatnak elő, amelyből 4,2 millió tonnát használhatnak fel az országon belül. Németországot a termelésben Franciaország (2,4 millió tonna), majd Lengyelország (1,9 millió tonna) követi a sorban. Magyarországon 302 ezer tonna repcemagot dolgozhatnak fel a belföldi olajütők a folyó szezonban, amelyből 169 ezer tonna darát állíthatnak elő.

Forrás: Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?