Ijesztő dolog derült ki az erdőtüzekről: lépni kell, különben nagy baj lesz

agrarszektor.hu2024. június 27. 10:27

Az elmúlt két évtizedben drámaian megnőtt az erdőtüzek száma. A kutatók 3 ezer különösen pusztító erejű erdőtüzet vizsgáltak meg a 2003 és 2023 közötti időszakból, és arra jutottak, hogy több mint kétszer annyi ilyen katasztrófa történt a vizsgált időszakban, mint előtte.

Egy, a Nature Ecology & Evolution című szaklapban megjelent tanulmány szerint több mint kétszeresére emelkedett világszerte a legpusztítóbb és legszennyezőbb erdőtüzek száma és intenzitása az utóbbi 20 évben az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés miatt. A kutatók műholdfelvételek segítségével csaknem 3 ezer különösen pusztító erejű erdőtüzet vizsgáltak meg a 2003 és 2023 közötti időszakból - olvasható az Infostart oldalán. Az Egyesült Államok nyugati részén húzódó mérsékelt égövi fenyőerdőket és az Alaszkát, Észak-Kanadát és Észak-Oroszországot borító boreális erdőségeket érintették ezek a tüzek a legsúlyosabban. Az adatokból kiderült, hogy ezekben a térségekben a nagy erejű erdőtüzek gyakorisága 11-, illetve 7-szeresére emelkedett.

Emelkedésre számítottam, de ekkora mértékű emelkedést már aggasztónak tartok. A klímaváltozás hatásai többé nem a jövőben várhatók, már ma is láthatók az egyre szárazabbá és forróbbá váló légkör jelei

- jelentette ki Calum Cunningham, a tasmániai egyetem professzora, a tanulmány fő szerzője.

A tanulmány szerint a tüzek gyakoriságát és intenzitását tekintve a 2017 és 2023 közötti hat év volt a legszélsőségesebb az egyre fokozódó szárazság következtében. Az erdőtüzek során szén-dioxid kerül vissza nagy mennyiségben a légkörbe, ami tovább erősíti a bolygó felmelegedését. Továbbá hatalmas területeket borít el füstfelhő, amely egészségkárosító hatású, és sokkal több, idő előtti halálozást idéz elő, mint maguk a lángok - emelte ki Calum Cunningham.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
tanulmány, klímaváltozás, globális-felmelegedés, erdőtűz, bozóttűz, tűzeset, természeti katasztrófa,