Ebbe megéri belevágni: sokat nyerhet az a termelő, aki ezt meglépi itthon

agrarszektor.hu2024. június 28. 16:32

Magyarországon továbbra is a szántóföldi növények a favorit termelők körében, pedig érdemes lehet kicsit tovább is látni ennél. A cukorrépa-termesztés például évre évről egyre nagyobb teret hódít, és úgy tűnik, nem hiába. 2023-ban például 58 tonna volt a hozam hektáronként, ami jónak bizonyult, hiszen az elmúlt 5 év átlaga 56,8 tonna volt. Hogy hogy állunk jelenleg gabonafronton itthon és milyen árak jellemzik a piacot, az az alábbi cikkünkből kiderül. 

Magyarországon az AKI adatai szerint átlagosan 72,4 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával június második hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 12 százalékkal haladta meg. A takarmánybúza 70,7 ezer forint/tonnáért (+16 százalék) forgott ugyanekkor. A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza júliusi jegyzése 206-230 dollár/tonna tartományban ingadozott június 10. és 21. között. Ezzel egy időben a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a termény szeptemberi tőzsdei elszámolóára 225-247 euró/tonna között mozgott - írja az AKI.

Ha már tőzsde

Lapunk nemrégiben arról írt, hogy június közepén is nagy ütemben folytatódott a Chicagóban kereskedett szójabab eladása, mivel az amerikai ültetvények száma jelentős emelkedést mutat a tavalyihoz képest, és a 2024-es szójatermésre vonatkozó amerikai exportkereslet szinte nem is létezik. A pénzkezelők a június 18-án zárult héten hét hetes csúcsra, 105 970 kontraktusra növelték a Chicagói Árutőzsde (CBOT) szójabab határidős és opciós ügyleteiben fennálló nettó short pozíciójukat, ami a hét eddigi „legmedvésebb”, vagyis leginkább esésre számító értéke, és közel a 2017-es hónap eddigi nettó short pozíciójához.

Mindez azt jelenti, hogy a piac a szójabab árának csökkenésére számít amiatt, hogy a kínálat nagy, a kereslet pedig aránylag kicsi lesz az Egyesült Államokban, amely a tengerentúlon többletet és ezáltal árcsökkenést eredményezhet. A június 18-án véget ért három hétben az alapok közel 92 000 szójababkontraktus nettó eladói voltak, ami 2019 decembere óta a legtöbb bármely háromhetes időszakban, és különösen szokatlan júniusban. A nettó eladások több mint 80%-áért az új bruttó shortok voltak felelősek ebben az időszakban, és a szója határidős és opciós ügyletek nyílt kereslete 6%-kal emelkedett.

Így állunk a kukoricával

Magyarországon átlagosan 71 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát a takarmánykukorica június második hetében - ez 4 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit. A tőzsde pedig az alábbiak szerint alakult:

  • A Budapesti Értéktőzsdén az ISCC NUTS II fenntartható takarmánykukorica júliusi jegyzése 6000 forinttal 71 ezer forint/tonnára csökkent június 10. és 21. között, miközben a novemberi változatlanul 74,5 ezer forint/tonna volt.
  • Ezzel egy időben a chicagói árutőzsdén 171-180 dollár/tonna tartományban alakult a kukorica júliusi jegyzése.
  • A párizsi árutőzsdén a termény augusztusi tőzsdei elszámolóára 208-218 euró/tonna között ingadozott ugyanekkor.

Feltörekvőben a cukorrépa-termesztés?

Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban a fehércukor átlagára 2024 áprilisában 831 euró/tonna volt, csaknem 2 százalékkal csökkent az előző havihoz képest. Ami pedig cukorrépa-termesztést illeti, elmondható, hogy Magyarországon feltörekvőben van, amit az AKi adatai is jól alátámasztanak:

  • 2023-ban 58 tonna volt a hozam hektáronként, ami jónak bizonyult, hiszen az elmúlt 5 év átlaga 56,8 tonna volt.
  • Idén (előrevetítve) pedig már 62,1 tonnás hozamok várhatóak hektáronként.

Mint tavaly beszámoltunk róla, a Magyar Cukor Zrt. kereskedelmi és marketingigazgatója, Kovács Gergely szerint az egyetlen magyarországi cukorgyár partnerei a tavalyinál 60 százalékkal nagyobb területen, 13 651 hektáron vetettek cukorrépát a gyár ellátásához.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
gabona, cukorrépa, kukorica, termény, szójabab, gabonatermelés, gabonatermesztés, magyarország, forint, cukorrépa-termelő, exportkereslet,