Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Hatalmas gondot okoz Tunéziában a fügekaktusz-termesztőknek egy apró rovar, amelyet egyesek bíbortetű néven ismernek. A kártevő, 2021-es felfedezése óta hatalmas ültetvényeket pusztított el, jelenlétének gazdasági hatásai pedig komolyan aggasztja a gazdákat és a mezőgazdasági szakértőket - írta meg a Reuters. A bíbortetű ugyanis kiszívja a nedvet a kaktuszból, ami a növények sárgulását és végül pusztulását okozza. A tunéziai mezőgazdasági szakértő, Faouzi Zayani elmondta, hogy a rovar kártétele a kaktuszfüge termelését is teljesen ellehetetleníti.
A bíbortetűt, amelynek tudományos neve dactylopius opuntiae, először Mexikóban fedezték fel, de ott még voltak kezelési és megelőzési módszerek ellene. Aztán 2015-ben átterjedt Marokkóba, 2021 októberében pedig Tunéziába is eljutott
- ismertette Faouzi Zayani.
A szakember becslései szerint a fügekaktusz-ültetvények Tunézia mezőgazdasági területének mintegy 12%-át teszik ki, így a növény a második helyen áll az olajfák után a mezőgazdaságban. A kaktuszfügét mintegy 600 ezer hektáron termesztik, és több ezer ember számára jelent jelentős bevételi forrást, különösen a gyümölcsöt szüretelő és értékesítő nők számára.
A tunéziai kormány és nemzetközi szervezetek most lépéseket tesznek annak érdekében, hogy megpróbálják enyhíteni a rovar hatását. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) 500 ezer dolláros sürgősségi projektet kezdeményezett a biológiai védekezési módszerek, például a katicabogarak, a rovar természetes ellenségeinek bevezetésére. A tunéziai mezőgazdasági minisztérium emellett támogatja a fenntartható védekezési intézkedéseket, beleértve a mezőgazdasági gyakorlatok megváltoztatását, a metszést és a termőterületek tisztítását. Fenntartható megoldást kell találni a bíbortetű ellen - mondta Naima Mahfoudhi, a mezőgazdasági minisztérium tisztviselője.