Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A levéltetvek ősszel párzanak, tavasszal és nyáron a nőstények szűznemzéssel, párzás nélkül is szaporodnak. A nyári családalapító anyák (meg nem termékenyített nőstények) egy-egy nap legfeljebb 20 petét raknak általában fásszárú növények rügyeire, kérgük repedéseibe. A nyár kezdetén megjelenő szárnyas alakok többnyire lágyszárú növényekre vándorolnak. Az ősszel kialakuló ivaros alakok visszarepülnek a fő tápnövényre, párosodnak és lerakják petéiket. Szerencsére rengeteg módszer van már arra, hogy megszabaduljunk a levéltetvektől a kertünkben, amelyek közül sok nem tartalmaz olyan káros növényvédő szereket, amelyek károsíthatják kert ökoszisztémáját. Lássuk őket!
Fújjuk le őket
Az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy megszabaduljunk a levéltetvektől, ha egyszerűen lepermetezzük a növényeket egy tömlővel - tanácsolja Annette Hird, az Easy Urban Gardens kertészeti szakértője és kertésze. Egy szórófejes flakonba öntsünk fél liter vizet, adjunk hozzá két evőkanál cukrot és ugyanennyi ecetet és szódabikarbónát. Alaposan rázzuk össze, majd fújjuk le vele a kártevőket. Ez a megoldás nemcsak, hogy környezetbarát, de hűvös folyadékot is a növényeknek.
Metszés
Ha nagyon fertőzött területről van szó, akkor a legegyszerűbb a terület metszése a levéltetvek kezelésében. Ha még sikerült idejében lefülelni a levéltetveket, akkor elég lemetszeni a fertőzött ágakat - mondja Ngan Nguyen Rawlings, PhD, a ScottsMiracle-Gro szakértője.
Telepítsünk növényeket
A növénytársítás remek módja lehetne a védekezésnek, erre választás lehet a körömvirág, a büdöske, a menta, a fokhagyma, amelyek mind-mind olyan erős illatanyagokat bocsátanak ki, melyek elűzik a levéltetveket.
Csalán
Végül de nem utolsó sorban a csalán is remek növényvédő. Ahhoz, hogy felvegyük a harcot ez esetben a levéltetvekkel elsősorban apróra kell vágnunk a csalánt, majd helyezzük egy műanyag edénybe, vízzel. Hagyjuk ázni 12 órán át, majd ezután szűrjük ki a levét, és töltsük egy permetező flakonban. Ezután fújjuk a fertőzött növényekre, hogy megszabadulj a levéltetvektől.
Olajspray
Egy másik természetes módszer a levéltetvek elleni harcnak a saját az olajspray lehet. Ehhez elsősorban egy negyedrész mosogatószer kell, növényi olajjal, úgy, (például repce vagy napraforgó). Ha mindez megvan, akkor keverjük össze az oldatot egy palackban, és rázzuk fel, és máris mehet a permetezés. Az olaj megfojtja a levéltetveket, a mosogatószer pedig segít, hogy az olaj hozzáragadjon. A lényeg, hogy ügyeljünk arra, hogy ne legyenek bogarak a közelben, mivel ők is elpusztulhatnak. Arról nem is beszélve, hogy a katicabogár az egyik legjobb védekezés a levéltetvek ellen. A katicabogár az egyik leggyakoribb és legfontosabb rovar, amely hatékonyan pusztítja a levéltetveket. Nagyon fontos szerepet töltenek be a levéltetvek pusztításában a zengőlegyek is még. A kifejlett példányok viráglátogatók (így alternatív beporzó szervezetekként is funkcionálnak), míg a lárváik aktív levéltetű pusztítók