Meglepő lehet, de igaz: ennyibe kerül most a búza és a kukorica itthon

Meglepő lehet, de igaz: ennyibe kerül most a búza és a kukorica itthon

agrarszektor.hu
Magyarországon, az egy évvel korábbihoz képest 10 százalékkal magasabb, átlagosan 73,5 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával augusztus negyedik hetében. A takarmánybúzát 2023 azonos időszakához képest 12 százalékkal magasabb, 69,8 ezer forintos tonnánkénti áron, míg a takarmánykukoricát 16 százalékkal többért, tonnánként 76,4 ezer forintért adták augusztus negyedik hetében.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Búza

A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) augusztusi előrevetítésében az előző szezonét csaknem 1 százalékkal meghaladó, 799 millió tonna globális búzatermést jelez a 2024/2025. gazdasági évre vonatkozóan - derül ki az AKI legfrissebb jelentéséből. A várható felhasználás 803 millió tonna lehet, és 266 millió tonna búza maradhat a tárolókban a szezon végén. A Tallage francia piacelemző vállalat augusztusi tájékoztatása szerint Lengyelországban és Litvániában meglehetősen korán kezdődött az aratás, miközben a nyugat-európai tagországokban a nyár közepéig tartó bizonytalan időjárás miatt elhúzódott, augusztus közepén Észak Franciaországban és Németországban még voltak betakarításra váró búzatáblák. A terméseredmények Spanyolországban, Bulgáriában, Romániában és Litvániában viszonylag jók, bár messze nem elegendőek ahhoz, hogy ellensúlyozzák a franciaországi és a németországi termelési veszteségeket. Mindezek következményeként az egy hónnappal korábbihoz képest 6 millió tonnával 116,5 millió tonnára lefelé módosították az Európai Unió várható búzatermését a Tallage szakértői. Ez a kibocsátás 8 százalékkal kevesebb a 2023. évinél. A főbb termelő tagországok közül Franciaországban az egy évvel korábbihoz képest 27 százalékkal kevesebb, 25,6 millió tonna búza betakarítása várható az idén. Németországban 19,2 millió tonnát (-10 százalék) arathatnak. Romániában 10,4 millió tonna (-0,5 százalék), Lengyelországban 12,5 millió tonna (-9 százalék), Bulgáriában 6,9 millió tonna (+5 százalék) termést jeleznek. Spanyolország kibocsátása a 2023. évinek több mint kétszeresére emelkedhet 2024-ben, 6,8 millió tonna lehet.

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 73,5 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával augusztus negyedik hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 10 százalékkal haladta meg. A takarmánybúza 69,8 ezer forint/tonna (+12 százalék) termelői áron forgott ugyanekkor. A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza szeptemberi jegyzése 183–196 dollár/tonna tartományban mozgott augusztus 19. és 30. között. Ezzel egy időben a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a termény szeptemberi jegyzése 190-206 euró/tonna között alakult.

Kukorica

Az IGC augusztusi projekciójában a 2023/2024. évit 3 millió tonnával meghaladó, 1226 millió tonna globális kukoricatermést jelez a 2024/2025. gazdasági évben. A felhasználás 1229 millió tonnára tehető, ami az előző szezonét 8 millió tonnával múlná felül. A 2024/2025. gazdasági év végére a 2023/2024. évinél 1 százalékkal kevesebb, 277 millió tonna kukorica maradhat a tárolókban. A Tallage szerint a kukorica termesztési feltételei júliusig meredeken romlottak Romániában, Bulgáriában és kisebb mértékben Magyarország déli részén. A magas hőmérséklet és a csapadékhiány súlyosan megviselte a növényeket a virágzás és a szemfeltöltődés idején. A lengyelországi, a németországi és a franciaországi jobb termesztési feltételek ellenére az Európai Unió kukoricatermése nem lesz bőséges 2024-ben, jelenleg 60 millió tonna körüli termést jeleznek, ami az egy évvel korábbinál 4 százalékkal, az ötéves átlagnál pedig 5 százalékkal lenne alacsonyabb. Franciaországban 14,3 millió tonna termést (+11 százalék) takaríthatnak be, ezzel szemben Romániában 27 százalékkal 8,09 millió tonnára csökkenhet a kibocsátás. Lengyelországban 7,6 millió tonna (-13 százalék), Olaszországban 4,3 millió tonna (-16 százalék) termést vetítenek előre, miközben Németországban 15 százalékkal több, 5,1 millió tonna kukoricát arathatnak. Az Agrárminisztérium július végi tájékoztatása alapján Magyarország kukoricatermése 5,8 millió tonna körül alakulhat az idén.

Az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 76,4 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát a takarmánykukorica augusztus negyedik hetében, ami az egy évvel korábbit 16 százalékkal múlta felül. A Budapesti Értéktőzsdén az ISCC NUTS II fenntartható takarmánykukorica novemberi jegyzése változatlanul 73 ezer forint/tonna volt augusztus 21. és 30. között. A chicagói árutőzsdén 143-149 dollár/tonna tartományban mozgott a kukorica szeptemberi jegyzése augusztus 19. és 30. között. A párizsi árutőzsdén a termény novemberi tőzsdei elszámolóára 189-199 euró/tonna között alakult ugyanekkor.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?