Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A múlt hét második felében és a hét első napjaiban fölöttünk örvénylő Boris néven emlegetett ciklon jelentős csapadékot és lehűlést hozott a Kárpát-medence területére is. A múlt hét eleji esőkkel együtt nyugaton, északnyugaton 100-140 mm, míg máshol jellemzően 40-90 mm esett, ami meghaladja a szeptemberi sokéves átlagot is - derül ki a HungaroMet friss agrometeorológiai jelentéséből. Többfelé júliusban és augusztusban összesen nem hullott ennyi csapadék, mint az elmúlt tíz nap alatt. Keddtől csökkent számottevően a csapadékhajlam, kedden és szerdán már csak kevés helyen fordultak elő kisebb esők, záporok.
Az aszály már a hét végére országszerte megszűnt. A talaj felső 30 cm-es rétege mindenütt telítődött nedvességgel, jelentős területen a felső fél méter is teljesen átnedvesedett, de a mélyebb talajréteg hazánk nagy részén még igen száraz. A Dunántúl északnyugati részén több napon át fújt viharos szél.
A hőmérséklet április második fele óta először csökkent tartósan a sokéves átlag alá, a borult, csapadékos napokon és területeken a múlt hét második felében napközben is alig emelkedett a 10 fok körüli minimum értékekhez képest. A nappali felmelegedés mértéke keddtől kezdett számottevően emelkedni, és szerdán már elérte a 22-27 fokot.
Az idei nagyon meleg, aszályos nyáron a kapás növények és a gyümölcsök érése egyaránt jóval hamarabb következett be a szokásosnál. A napraforgó és a kukorica betakarítása már augusztus végén elkezdődött, az elmúlt tíz nap gyakran csapadékos időjárása akadályozta a munkát, és rontotta az amúgy is gyenge termés minőségét. Az országszerte átnedvesedett talaj kedvező körülményeket teremtett a már elvetett őszi káposztarepce keléséhez, illetve a száraz időben a vetéssel kiváró gazdák számára a vetéshez.
A hét második felében és a jövő hét elején anticiklon alakítja időjárásunkat, nagyrészt napos, száraz időre van kilátás 20 és 25 fok közötti maximum hőmérsékletekkel. Éjszakánként jellemzően 8 és 13 fok közé hűl le a levegő, de a hidegre hajlamos helyeken 5 fok körüli értékeket érhetünk.
Pénteken a Dunántúlon fordulhat elő néhol gyenge eső, zápor. Jövő keddtől fordul ismét változékonyabbra az idő, többfelé lehet csapadékra is számítani, de ennek mennyisége a jelenlegi számítások szerint 2 és 10 mm között valószínű. Számottevő lehűlés nem várható, legfeljebb pár fokkal esik vissza a hőmérséklet.