MTI • 2024. szeptember 28. 17:02
Nyugatról keletre haladnak az esőfelhők, amelynek nyomában az eddiginél lényegesen hűvösebb levegő érkezik. A csapadék elvonultával ugyanakkor holnap már napsütés lehet a Dunántúlon.
Európában a kontinens délkeleti és délnyugati tájain nyugodt az időjárás az ott húzódó magasnyomású képződmények miatt. Ezzel szemben Európa többi részén ciklonok okoznak változékony, csapadékos, szeles időt. Egy Finnországtól egészen a Földközi-tengerig hullámzó frontrendszer mentén sokfelé 10-20 mm fölötti csapadékösszegekről érkezik jelentés. E frontrendszer mögött a kontinens északnyugati felét jóval hűvösebb levegő árasztotta el, emiatt arrafelé nagyrészt 15 és 20 fok között alakulnak a maximumok, a Skandináv-félszigeten éjjel már egyre nagyobb területen 0 fok alá csökken a hőmérséklet.
Ezzel szemben a front előtt még meleg légtömeg van jelen, így Délkelet-Európában mérhetjük a magasabb, a Balkán-félszigeten a nyárias, 30 fok fölötti értékeket.
A Kárpát-medence fölött a következő 24 órában halad át az említett frontrendszer sokfelé esőt okozva. Mögötte vasárnapra jelentősen visszaesik a hőmérséklet, de csapadék már csak kevés helyen várható.
Keletre tart az eső
Idehaza a frontális felhőzet kelet felé halad, a csapadékzóna is egyre inkább hazánk keleti, délkeleti felét érinti.
Mögötte a Dunántúlon elkezd szakadozni, csökkenni a felhőzet, így vasárnap arrafelé már nagyrészt napos idő várható. Az ország keleti felén továbbra is felhős időre kell számítani, éjjel még többfelé, vasárnap már csak helyenként - délután legfeljebb a Duna-Tisza közén - fordulhat elő eső, záporeső. Késő délutántól, estétől e tájakon is elkezd szakadozni, csökkenni a felhőzet. Szombaton több helyen élénk, néhol erős lesz az északnyugati szél. Az éjszaka második felétől a Dunántúlon és az északkeleti, keleti tájakon egyre nagyobb területen feltámad az északi szél.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 8 és 14 fok között várható. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap döntően 13 és 18 fok között valószínű.