Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az amerikai exportőrök számára azonban csalódást okozott, hogy Kína, az egyik legfontosabb kereskedelmi partner érdeklődése mérsékelt maradt. Ezzel szemben Mexikó, a másik kulcsfontosságú vevő, jelentős mennyiségű kukoricát vásárolt az Egyesült Államoktól. A Mexikóval folytatott kereskedelem különös figyelmet kap, mivel Donald Trump korábbi elnök, aki jelenlegi elnökjelölt, kormányzása alatt feszültségek alakultak ki a két ország között. Donald Trump elnöksége idején masszív vámokat javasolt a mexikói járműimportra, valamint 60%-os vámot a kínai árukra és 10%-os vámot az összes országból származó termékekre.
Bár egyes elemzők felvetették, hogy a mexikói gabonaimportőrök esetleg előrehozzák vásárlásaikat egy esetleges kereskedelmi háborútól tartva, erre nincs meggyőző bizonyíték. Mexikó nagymértékben függ az amerikai kukoricától, ami magyarázhatja a folyamatos importot még a korábbi kereskedelmi viták idején is.
Mexikó lehet a világ legnagyobb kukoricaimportőre a jövőben
Donald Trump 2017-2021 közötti elnöki ciklusa alatt az észak-amerikai kereskedelmi paktum átalakításán dolgozott, ami az USA-Mexikó-Kanada megállapodás (USMCA) létrejöttéhez vezetett. A folyamat során azonban vámok, megtorló intézkedések és eszkalációs fenyegetések is felmerültek. Mexikó kukoricaimportjának több mint 85%-át tavaly az amerikai kukorica tette ki, ami jelzi a két ország közötti erős kereskedelmi kapcsolatot. Az előrejelzések szerint Mexikó 2024-25-ben a világ legnagyobb kukoricaimportőre lesz, bár a mennyiségek várhatóan kissé csökkennek majd az erősebb termés miatt. Donald Trump ugyanakkor nemrég kijelentette, hogy megválasztása esetén újratárgyalná az USMCA-t, ami feszültséget kelthet a két ország között.
Kína esetében a helyzet összetettebb. Az amerikai-kínai kereskedelmi háború hatásai még mindig érezhetőek, és egyes kereskedők szerint a kínai vásárlók a vámbizonytalanságok miatt kerülik az amerikai szójababot. A kínai szójabab-előjegyzések 16 éves mélyponton állnak, ha a kereskedelmi háborúval érintett éveket nem számítjuk. Joe Biden elnök fenntartotta a kínai árukra kivetett Trump-korabeli vámokat, sőt újakat is bevezetett. Sok elemző úgy véli, hogy ez a kereskedelempolitika nem változna jelentősen, ha Kamala Harris nyerné meg a választást.
Az amerikai elnökválasztás kimenetele tehát jelentős hatással lehet az ország mezőgazdasági exportjára, különösen a Mexikóval és Kínával folytatott kereskedelemre. A piaci szereplők feszülten figyelik az eseményeket, és próbálják előre jelezni a lehetséges forgatókönyveket.