agrarszektor.hu • 2024. november 2. 13:02
A magyar facsemete-piac hazánkban nem túl nagy méretű, így a támogatások nem mindig előnyösek a kistermelőknek. Az utóbbi években a csemetekertek kevesebbet profitáltak, mivel a támogatások nem tettek különbséget a facsemete és a makk között, ami miatt a makk kedvezőbb választás lett az erdősítők számára. Emellett az időjárás és a rövidebb szezon tovább nehezíti a csemetekertek munkáját, és egyre inkább szükségessé válik az öntözés, amit sokan még nem tudnak megoldani.
A facsemeték piaca Magyarországon nem túl nagy, nem is nagyon vagyunk reflektorfényben, amit a támogatási kérdéseknél azért néha érzünk
- mondta a Világgazdaságnak Farkas Pál, az Erdészeti és Energetikai Szaporítóanyag Terméktanács (EESZT) ügyvezetője. Az erdősítés jelentős téma, és az Agrárminisztériummal folytatott tárgyalások révén sikerült elérni, hogy körülbelül kétmilliárd forintot fordítsanak csemetékre és géptámogatásra, amelyből mintegy 1,5 milliárd forintot már fel is használtak.
Az ügyvezető szerint a 480 tagú EESZT kistermelőinek, akik csak kisebb mennyiségben termesztenek akácot, az 50 százalékos önrész túl magas volt, míg a nagyobb erdészeteknek már rendelkezésre álltak a szükséges gépek. Ennek ellenére a friss támogatás hasznos volt az ágazat számára. A 2022-es statisztikák alapján a hazai facsemete-termelés 196 millió darabra rúgott, amely nagyrészt itthon talált vevőre, és jellemzően erdőtámogatási pályázatok hatására élénkül a piac. Legutóbb azonban keveset profitáltak a csemetekertek, mert a támogatás nem tett különbséget a facsemete és a makk között, holott a makk olcsóbb, így a pályázóknak az erdősítéshez gazdaságosabb megoldást nyújtott.
Mivel a legtöbb pályázó az olcsóbb megoldást választotta, a támogatás hatására sokan makkal erdősítettek, ami néhány évben az árát is megemelte, sőt volt, hogy Magyarországon nem volt elegendő makk és Erdélyből kellett behozni és gyenge minőségű makkok is kerültek a piacra. Idén viszont helyreállt az ár, mivel jó volt a hazai termés. A csemetekertek szezonja a lombhullással kezdődik és a fák újra hajtásáig tart, ami régebben október végén indult, de most már később kezdődik. Idén is 18 fok körüli hőmérséklet volt október végén, nem hullott le a csemeték levele, így a kitermelésük romló minőséget eredményezhet. Ráadásul a korábbi tavaszi felmelegedés miatt a szezon rövidült.
Ezért próbálják előtérbe helyezni a burkolt gyökerű, konténeres csemetét, mert azt szeptember elsejétől egészen májusig lehet ültetni.
- mondta el Farkas Pál. A csemeteszezonnal az is probléma, hogy ősszel az erdészek nem a csemetével és a makkal vannak elfoglalva, hanem a vadászat biztosításával, ami nem is meglepő, mert több bevételt hoz számukra, mint a csemete vagy a makk. A 2022/2023-as szezon csemetetermelési adataiból egyébként az derül ki, hogy ekkor 196,4 millió, a Nébih által ellenőrzött facsemete került a piacra, amelyek közül 139,1 millió egyéves volt. A csemetekerteket ugyanúgy sújtotta az időjárás, mint bármely más szabadföldi mezőgazdasági ágazatot, ezért a 2022-es év után az idei is gyenge lett. Az ügyvezető szerint ma már ebben az ágazatban sem lehet öntözés nélkül termelni, de sok tagjuk nem tudja biztosítani a mesterséges vízpótlást.