Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az amerikai aszálymonitor adatai szerint az USA és Puerto Rico területének több mint 45%-át sújtja aszály, míg a 48 összefüggő államban ez az arány eléri az 54%-ot. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Alaszka és Kentucky kivételével minden amerikai államban tapasztalható valamilyen mértékű szárazság. A probléma nem csupán a csapadékhiányból ered, hanem a szokatlanul magas hőmérsékletből is, amely gyorsan elvonja a nedvességet a légkörből és a talajból. Dr. Lifeng Luo, a Michigani Állami Egyetem környezettudományi professzora rámutat:
Az éghajlatváltozás mindkét irányban szélsőségeket okozhat. Amikor nagyon keményen esik az eső, nem igazán tud behatolni a talajba. Lefolyóvá válik, ami árvizeket eredményez.
Az aszály komoly gazdasági következményekkel jár. Kalifornia, amelynek gazdasága nagymértékben támaszkodik a mezőgazdaságra, 2022-ben 1,7 milliárd dollárnyi termésbevételtől esett el az aszály miatt. A probléma a vízi szállítást is érinti, ami végül magasabb árakhoz vezethet a fogyasztók számára. A helyzet kezelésére különböző intézkedéseket hoztak az érintett területeken. New Yorkban például Eric Adams polgármester arra biztatta a lakosokat, hogy ritkábban locsolják a gyepet, és "csak akkor öblítsenek, ha szükséges". Azonban a szakértők szerint ezek a lépések önmagukban nem elegendőek a probléma megoldásához.
A Nemzeti Integrált Aszályinformációs Rendszer figyelmeztet, hogy az aszályok növelik egy terület függőségét a talajvíztől. Az Egyesült Államokban a mezőgazdaságban és a háztartási vízellátásban felhasznált víz több mint 40%-a felszín alatti forrásokból származik, és a megnövekedett szivattyúzás veszélyeztetheti a készletek jövőbeli rendelkezésre állását. Dr. Luo hangsúlyozza:
Az aszályok hatással vannak a vízkészletekre, a mezőgazdaságra, a közlekedésre, ami összességében kihat a gazdaságra. Ahhoz, hogy széleskörű enyhülést érjünk el, rendszeres csapadékra van szükségünk, és ennek megszerzésére nincs egyszerű válasz.
A jelenlegi helyzet rávilágít a globális felmelegedés és az éghajlati válság súlyosságára, amelyet elsősorban az emberi tevékenység különösen a fosszilis tüzelőanyagok égetése idéz elő. A probléma megoldása átfogó, hosszú távú stratégiát igényel, amely figyelembe veszi mind a környezeti, mind a gazdasági szempontokat.